Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Významnější toky v kraji se vrátily do normálu, úklid začne naplno. Na Frýdlantsku dál platí stav nebezpečí

17. 09. 2024 | 12:13

AKTUALIZOVÁNO: Hladiny řek v Libereckém kraji se vrátily do normálu. Dnes už nebyl povodňový stupeň na žádném významnějším toku v kraji, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Běžná nehodovost je i v rozvodné síti elektřiny, v pondělí večer společnost ČEZ Distribuce pro celý kraj odvolala po dvou dnech kalamitní stav. Ve městech a obcích zasažených v minulých dnech velkou vodou naplno začal úklid, hasiči odčerpávají vodu z lagun i zaplavených sklepů a domů, starostové sčítali škody.

Frydlant2
Povodeň ve Frýdlantu, foto: Artur Irma

Navzdory zklidnění situace platí na Frýdlantsku dál stav nebezpečí, který v neděli v podvečer vyhlásil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Platit bude zřejmě nejméně do středy, kdy znovu zasedne krajská povodňová komise. Dnes se hejtman sešel se starosty obcí na Frýdlantsku, znovu od nich zazněla i kritika na podle nich nedostatečnou údržbu vodních toků ve správě Povodí Labe ve Frýdlantském výběžku.

Povodí Labe podle mluvčí společnosti Hany Bendové jednotlivé požadavky pečlivě posuzuje z hlediska oprávněnosti, vlivu na odtokové poměry a v neposlední řadě, zda se jedná o povinnost správce vodního toku či o povinnost vlastníka vodního díla. "Obecně u Smědé máme spíš problém opačný, a to je zahlubování koryta. Dalším významným faktorem jsou zájmy ochrany přírody a získání příslušných povolení a výjimek rušivě zasahovat do biotopu chráněných druhů rostlin a živočichů," sdělila na dotaz ČTK.

V kraji nejvíce postižené příhraniční Višňové na Frýdlantsku dnes mapovali škody a naplno začal úklid. Voda se v obci dostala zhruba ke 40 objektům a do dvaceti natekla. "Při zpětném svážení pytlů s pískem od vašich nemovitostí vás prosíme o předání informace hasičům, zda na vašem majetku byla způsobená nějaká škoda a zda máte zájem o fyzickou pomoc při obnově vašich objektů a pozemků do původního předpovodňového stavu," uvedl na webu starosta Višňové Michal Scheidl (Devítka). Obyvatele také nabádá, aby se nebáli požádat o pomoc, pokud ji potřebují.

Starosta Višňové také varoval obyvatele obce, aby zatím nevstupovali do lesů z důvodu podmáčeného terénu a nebezpečí pádu stromů. Obdobné varování vydaly i další obce v kraji, včetně krajského Liberce. "Naši specialisté odhadují, že bude zapotřebí nejméně týdne, možná dvou, než budou tyto oblasti zcela bezpečné," řekl náměstek primátora Liberce Jiří Šolc (ANO). Opatrní by měli být podle něj lidé i při vstupu do parků.

Pro obyvatele postižené povodněmi a pro pracovníky integrovaného záchranného systému, kteří na postižených místech pomáhají, vyhlásila v pondělí sbírku Potravinová banka v Liberci. "Potřeba je hlavně balená pitná voda, neperlivá nebo jemně perlivá voda - ideálně v celých baleních, potraviny k rychlé přípravě, jako jsou masové konzervy, hotová jídla ve skle nebo v konzervě, instantní polévky a hotová jídla – zalévací do hrnečku. Hodí se i sušenky, káva, čaj," uvedl ředitel Potravinové banky Libereckého kraje Josef Vlček.

Ke sbírce se postupně připojily další obce v kraji včetně České Lípy, Turnova či Hodkovic nad Mohelkou. Místa pro sbírku vznikla dnes také například v Kryštofově Údolí, Rokytnici nad Jizerou, Novém Boru nebo Čisté u Horek. Pokud chtějí lidé postiženým v zaplavených oblastech v Libereckém kraji nebo na Moravě pomoci, doporučil krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec obrátit se na neziskovou organizaci Adra. "Kde je možné se registrovat," dodal.

Úřad práce otevřel dnes ve Frýdlantu pobočku, aby lidé postižení povodněmi měli možnost požádat o mimořádnou pomoc. Obce navíc mají možnost získat na úklid po povodních nezaměstnané v rámci veřejně prospěšných prací.

čtk