Za poslední týden vzrostla v kraji kapacita pro covidové pacienty z 545 na 648 lůžek
AKTUALIZOVÁNO: Hospitalizovaných s covidem v Libereckém kraji je poprvé od začátku epidemie 500. Oproti neděli jich je o 17 více. Intenzivní péči potřebuje 126 lidí, i to je nejvíce. Dosavadním maximem je také 306 nemocných na akutních lůžkách, kdy většina potřebuje kyslíkovou podporu. Vyplývá to ze statistik libereckého krajského úřadu.
"Těch 500 hospitalizovaných je číslo rekordní, to jsme si před několika měsíci neuměli ani představit. Pokud jde o intenzivní lůžka, máme nárůst o 20 procent oproti minulému týdnu, kdy jsme jich měli obsazených 103. U akutních je nárůst desetiprocentní. Celkově ta čísla významně narostla a omezují už téměř jakoukoliv jinou péči v nemocnicích," odpověděl na dotaz ČTK po jednání krizového štábu radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).
Lůžek pro covidové pacienty je nadále dostatek jen díky tomu, že nemocnice pro péči o ně uzpůsobily jiná oddělení. Za poslední týden lůžková kapacita pro covidové pacienty vzrostla z 545 na 648.
"Páteřní nemocnice jsou na stropu svých možností, nemocnice Jablonec a Česká Lípa dosáhly prakticky vrcholu jak ve standardní, tak v intenzivní péči o covid pozitivní pacienty," doplnil primář ARO Krajské nemocnice Liberec Dušan Morman. Nemocnice Liberec a Jilemnice podle něj ještě nějakou rezervu mají, byť malou. Morman věří, že by se v tomto týdnu mohla situace v nemocnicích stabilizovat.
Další vývoj epidemie v kraji je nejistý, přestože za posledních sedm dnů se jen jednou stalo, že denní přírůstek byl vyšší než za stejný den o týden dříve. Výjimkou byl pátek v minulém týdnu s 987 případy a alarmující je, že to byl nejvyšší denní přírůstek v kraji za rok trvání epidemie. Krajský hygienik Vladimír Valenta dnes ČTK řekl, že za tím byly zřejmě tři důvody. Prvním je antigenní testování ve firmách, za přírůstkem na Českolipsku vidí jako hlavní důvod vysoký počet nákaz na Mladoboleslavsku ve středních Čechách, kam řada lidí z Českolipska jezdí za prací, a třetím důvodem jsou nové mutace.
"To jsou tři faktory, které sehrály roli. A do jaké míry se budou potvrzovat v dalších dnech, to uvidíme," dodal krajský hygienik. V pátek podle něj hygienici oslovili 50 největších firem v kraji, které měly do pátku ukončit testování svých zaměstnanců, pozitivně vyšlo od 0,5 do 1,5 procenta provedených testů.
V Libereckém kraji za víkend přibylo 595 nových laboratorně potvrzených případů koronaviru. To je zhruba o 100 nákaz méně než za sobotu a neděli o týden dříve. Z regionů kraje je situace aktuálně nejhorší na Jablonecku, kde za posledních sedm dnů při přepočtu na 100.000 obyvatel přibylo 1042 nákaz. Jen o málo lepší je situace na Českolipsku, kde je skoro 940 nových případů na 100.000 obyvatel. Na Semilsku jich je podle přepočtu 748 a na Liberecku 777 nákaz.
Prvního nakaženého potvrdily testy v Libereckém kraji loni 11. března. Od té doby se novým koronavirem nakazilo 68.536 lidí, to je přes 15 procent obyvatel kraje. Více než 58.300 nakažených se z nemoci vyléčilo. Komplikacím spojeným s koronavirem v kraji podlehlo 990 lidí, z toho 85 v minulém týdnu. V kraji z hospitalizovaných zemře zhruba každý pátý.
Z 443.222 obyvatel Libereckého kraje zatím alespoň první dávku vakcíny dostalo sedm procent z nich. Lékaři dosud očkovali v kraji 31.162 lidí a skoro 9000 z nich aplikovali i druhou dávku. Téměř 60 procent očkovaných tvoří senioři starší 70 let.
čtk