Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zastupitelé Libereckého kraje za Spolu a SLK se dnes ráno sejdou kvůli odsouzení hejtmana

06. 02. 2025 | 6:49

V reakci na středeční nepravomocné odsouzení libereckého hejtmana Martina Půty z hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) se dnes ráno sejdou krajští zastupitelé SLK a jejich koaličního partnera Spolu. Následovat bude samostatné jednání klubu Spolu, který se následně k situaci vyjádří. Krajský soud v Liberci ve středu uznal Půtu částečně vinným v kauze korupce a uložil mu roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest 50.000 korun. Půta se odvolal, tvrdí, že nic nezákonného neudělal.

Kraj vchod
Archivní foto

Zastupitelský klub SLK se kvůli rozsudku sešel ve středu večer. Po jednání představitelé hnutí oznámili médiím, že stojí plně za Půtou a nechtějí, aby odstoupil z funkce. Opoziční ANO a SPD naopak Půtu vyzvaly k rezignaci. Zastupitelé Spolu se chtějí vyjádřit až po dnešním jednání.

Starostové v čele s Půtou v Libereckém kraji loni na podzim volby počtvrté v řadě vyhráli, když jim hlas dalo 34,75 procenta voličů a získali 20 mandátů ze 45. Druhé skončilo ANO a má 18 zastupitelů. Třetí je koalice Spolu, která získala pět mandátů, a dva zastupitele má koalice SPD a Trikolora. Kraj vede koalice SLK a Spolu.

Korupční kauza spojená se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci se táhne přes deset let. Půty se týkala jen menší část kauzy, soud ho uznal částečně vinným. Odsouzen byl za to, že formou protislužby přijal úplatek 30.000 korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela z evropských peněz soud považuje za neprokázané, že by Půtu upláceli pracovníci Metrostavu 800.000 korunami. Soud shledal vinu u všech dalších obžalovaných - osmi lidí a pěti firem včetně Metrostavu. Potrestal je od podmínek po sedm let vězení, vězením potrestal pět obžalovaných.

Půta nekomentoval, jestli po středečním nepravomocném rozsudku odstoupí z funkcí. O dalším postupu se chtěl poradit se spolustraníky a rodinou. Podle STAN je rozhodnutí na Půtovi. Věří ale, že nakonec prokáže svou úplnou nevinu.

Půta je hejtmanem od roku 2012 a od loňského června i členem dozorčí ČEZ. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek na síti X vyzval ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), aby zajistil rezignaci či odvolání Půty z dozorčí rady ČEZ.

čtk