Zážitkovou a řemeslnou turistiku kraj podporuje dotacemi. Jsou určeny např. pro včelařství či zpracování ovčí vlny nebo bylin
Liberecký kraj podporuje dotacemi zážitkovou a řemeslnou turistiku, která tak rozšiřuje nabídku pro návštěvníky i obyvatele kraje. Loni díky dotaci vznikla například v Brništi na Českolipsku Skleněná stezka, uskutečnila se ale také řada workshopů a dalších akcí.
I letos mohou zájemci žádat o dotace z tohoto programu, k dispozici je v něm 1,3 milionu korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička. Žádat je možné do konce února.
Liberecký kraj patří k oblíbeným rekreačním oblastem, loni se v jeho hotelech, penzionech a kempech ubytovalo bezmála 1,16 milionu turistů, další tisíce lidí přijíždějí na jednodenní výlety. Podle náměstkyně hejtmana Květy Vinklátové (Starostové pro Liberecký kraj) přispívá program k rozšíření turistické nabídky, tvorbě a zavedení nových produktů cestovního ruchu zaměřených na zážitky a tradiční řemesla na území Libereckého kraje a jeho turistických oblastí – Českého ráje, Jizerských hor, Krkonoš, Lužických hor a Máchova kraje.
"Návštěvníkům dnes už nestačí přírodní nebo historické zajímavosti. Chtějí zažít něco unikátního, často spojeného s tradičními řemesly. Právě firmám a živnostníkům je určen náš program, který podpoří nejrůznější zážitkové programy pro návštěvníky, při kterých se sami zapojují do výroby a zjišťují tak skutečnou hodnotu výrobků," doplnila Vinklátová. Kraj letos zvýšil hranici minimální dotace, žadatelé tak mohou podle ní získat od 25.000 do 50.000 korun, maximálně ale 70 procent způsobilých výdajů.
V loňském roce kraj podpořil zhruba tři desítky projektů. "Byl to například i Příběh psaný muzejníky v Kamenickém Šenově, který přiblížil dlouholetou historii města a výroby skla. Uskutečnil se bezpočet workshopů zaměřených na různá témata, jako jsou třeba výroba skla a bižuterie, zpracování ovčí vlny, tkalcovství, včelařství, výroba piva, bylinkářství nebo pěstování květin," dodal Mikulička.
Mezi podpořenými byl loni i Projekt Civilizace spolku G300, který ozvláštňuje Papírovou ulici v centru Liberce zadlažďováním kanálových poklopů se znaky měst. Projekt volně navazuje na výstavu Socha a město, která byla v Liberci v roce 1968 a byla jedním z posledních záchvěvů demokratických projevů v tehdejším Československu. V ojedinělé galerii najdou turisté poklopy kanálů z Prahy, Karlových Varů, Českých Budějovic nebo Olomouce, ale také třeba z německého Ausburgu nebo holandského Amrsfordu.
Z krajského programu na podporu kultury a cestovního ruchu je aktuálně podle Mikuličky možné žádat dotace také na významné kulturní a společenské akce, které mají nadregionální, celostátní nebo mezinárodní význam, po konzultaci je možné žádat také individuálně.
čtk