Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zhoršenou kvalitu vody má šest přírodních koupališť v kraji, zákaz koupání není nikde

24. 07. 2025 | 17:15

Zhoršenou kvalitu vody má aktuálně v Libereckém kraji šest přírodních koupališť. Zákaz koupání ale podle údajů z webu Krajské hygienické stanice v Liberci nikde není. Zlepšení ukázaly laboratorní rozbory na rybníku Bažantník v Autocampu Sedmihorky v Českém ráji, kde je teď voda v pořádku. Naopak na třetí stupeň z pětibodové stupnice se dostala voda koupaliště v Českém Dubu, důvodem jsou sinice.

koupaliště woman-7202340 1280
Ilustrační foto

Hygienici v kraji sledují pravidelně 51 vodních ploch, z toho je 15 přírodních koupališť, 22 umělých, 13 betonových nádrží a jeden biotop. Na třetím stupni hodnocení kvality vody jsou Máchovo a Hamerské jezero na Českolipsku. U obou jsou důvodem přemnožené sinice, což je u obou jezer dlouhodobý problém. Voda v obou jezerech není stejně jako na koupališti v Českém Dubu vhodná ke koupání pro citlivé jedince, mezi něž patří děti, alergici nebo těhotné ženy. Hygienici doporučují se po koupání osprchovat.

Na druhém stupni jsou kvůli snížené průhlednosti vody tři přírodní koupaliště na Českolipsku. Riziko zdravotních obtíží je sice nízké, přesto hygienici lidem doporučují, aby se po každém vykoupání v těchto nádržích také osprchovali. Mírně zhoršenou kvalitu vody mají Černý rybník v areálu Autokempu Nedamov u Dubé, Radvanecký rybník ve Sloupu v Čechách a Velký zákupský rybník v Zákupech.

Pokud se člověk chce vykoupat v rybníce, který hygienici pravidelně nesledují, měl by si ho podle ředitelky Krajské hygienické stanice v Liberci Jany Loosové nejprve dobře obhlédnout, zda do něj neústí kanalizace nebo odpad z výroby, případně zda nejsou voda nebo břehy znečištěné odpadky.

"Pokud má člověk PET lahev, tak ji naplní vodou, nechá ji 20 minut odstát, a pokud se tam nachází při hladině vrstvička nasekaného jehličí nebo takové krupicové kaše, tak to znamená, že jsou přítomny sinice. Pokud je to zakalené napříč sloupcem nebo u dna, tak půjde o řasy," řekla Loosová. Pokud člověk lahev po ruce nemá, měl by podle ní vstupovat do vody pomalu a sledovat ji. "Pokud se mu u lýtek vyskytuje na hladině krupicová kaše nebo právě to jehličí, tak se jedná o sinice," dodala.

čtk