Žloutenkou typu A onemocnělo loni v Libereckém kraji 118 lidí, to je nejvíc za pět let
Žloutenkou typu A ((VHA) se loni v Libereckém kraji nakazilo 118 lidí. Byl to třetí největší počet za posledních 20 let a nejvíc za uplynulých pět let. Jedno větší ohnisko se loni na jaře objevilo na Jablonecku a druhé na podzim na Liberecku. Aktuálně to vypadá, že šíření této nemoci je na ústupu. Za leden přibylo 12 případů a za únor čtyři. ČTK o tom informovala krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.
"Přes příznivý vývoj situace na Liberecku stále doporučujeme očkování, které je nejjednodušší a spolehlivou ochranou proti tomuto onemocnění. Epidemické výskyty akutní virové hepatitidy se v ČR v různých intervalech objevují, ohniska hlásí i jiné kraje, ale často je onemocnění také importováno ze zahraničí v rámci dovolených," dodala Balašová.
Zatímco loni skoro pětina všech případů v Česku byla z Libereckého kraje, letos je jeho podíl výrazně menší. Za dva měsíce letošního roku evidují hygienici v celé ČR 231 nově nakažených, z toho v Libereckém kraji 16.
Loni se v Libereckém kraji objevila dvě větší ohniska. Na Jablonecku se žloutenkou typu A nakazilo 69 lidí. První zjištěný případ byl z května a souvisel s návštěvou příbuzných ze Slovenska. Na Liberecku se nákaza začala šířit od září, zdroj se hygienikům nepodařilo zjistit, ale mohlo jít o kontaminované potraviny. Na Liberecku loni žloutenkou typu A onemocnělo 46 lidí, zbývající tři loňské případy byly z jednoho pracovního kolektivu ze Semilska.
Zvýšený výskyt žloutenky trápil Liberecký kraj před tím naposledy v roce 2019, žloutenkou tehdy onemocnělo 122 lidí. Největší ohnisko bylo v Turnově, nemocných spojených s tímto městem bylo skoro 90. Dvě menší ohniska byla v Liberci a Jablonci. Nejvíce případů v kraji za posledních 20 let je z roku 2016, kdy jich bylo 146.
Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se mohou nakazit i kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc i žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Nejjednodušší a spolehlivou ochranou proti onemocnění je podle hygieniků očkování.
čtk