Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Během Fokus Festu zahájí sezónu letní kino v Semilech. Pod širým nebem uvede Starce na chmelu

09. 06. 2024 | 14:40

Letošní ročník Fokus Festu se na místo tradičního termínu na konci babího léta odehraje již před prvním letním víkendem, od 12.6. do 16.6.2024.  Oproti předchozím ročníkům jsme více vsadili na archivní české filmy. Připomínáme si totiž rok české hudby a zároveň stoleté výročí narození skladatele filmové hudby a semilského rodáka Jiřího Bažanta.

starcinachmelu
Foto z https://www.filmovyprehled.cz/

Filmy tak bude uvádět například jeho synovec a člen Spolu rodáků a přátel Semil, sportovní redaktor Jakub Bažant, nebo největší český filmový sběratel a anonymní archivář pan Vítězslav Tichý z Bystřice pod Hostýnem.

 S ohledem na tradiční letní víkend zahájíme v průběhu Fokus Festu i sezónu letního kina v Semilech, když uvedeme pod širým nebem slavné Starce na chmelu.

Veškeré tradiční sekce Fokus Festu zůstanou zachované. Tak, jako jsme v loňském roce uvedli filmový pás ze sklepa dokumentaristky Lucie Králové Ztracená dovolená, letos nám podobným způsobem představí svoji kopii filmu 80 000 dopisů Václav Kadrnka, filmový režisér, který navíc přiveze i premiéru svého nového filmu Noční klid.

 V sekci archivních českých filmů letos nabídneme film Ladislava Helgeo Škola otců, nebo jeho méně známý, tak trochu rebelský film, První den mého syna.

V sekci klasické filmy na klasickém, 35mm, páse plánujeme uvést například Oppenheimera Christophera Nollana, jehož uvedení doprovodí odborný rozsáhlejší úvod znalce komiksů Ondřeje Čížka,  můžete se ale těšit například na slavnou polskou Sexmisi. Z filmového pásu uvedeme také Amamdea, slavný opus Miloše Formana, jenž se natáčel v osmdesátých letech v Praze. V neposlední řadě připojíme také film Romana Polanského Ples upírů, který celý festival zakončí. Naše kino je jedno z mála v Libereckém kraji se zachovalou 35mm projekcí 

Nezapomeneme ani na dokumenty. Filmový pedagog, dramaturg a režisér Jan Gogola v Semilech představí Vězení dějin. Autor snímku provází diváky areálem uherskohradišťské věznice a skrze setkání lidí z různých generačních, ideových a sociálních světů propouští dějiny na svobodu. Desítky let uzavřená věznice na diváka dýchne atmosférou politických procesů minulého století, ale její prázdnotu lze zároveň naplnit zkušeností, že dějiny vytváří každý z nás. Film o tom, že minulost může být klíčem ke společné budoucnosti.  

K dalším slavným osobnostem, které připomeneme na našem festivalu, bude patřit i slavná herečka Marie Drahokoupilová, kterou představíme filmy Svatba s podmínkou nebo televizní inscenací Aksál (čtěte pozpátku Láska).

K vrcholům festivalu pak bude patřit projekce filmů Konkurs a Černý Petr,kterým připomeneme nejen výročí Jiřího Bažanta, ale i jeho spolupracovníka ze slavného Semaforu, Jiřího Šlitra.

Ani letos nezapomínáme na hudební program. Po mnoha letech se nám podařilo domluvit se semilským interpretem a welcome party festivalu tak zajistí ve čtvrtek, 13.6.2024 Antonín Jína s kapelou Pecky.

V průběhu festivalu nabídneme také školní projekce Starců na chmelu, nebo možnost stát se spoludramaturgy filmového festivalu Zoom v partnerském městě  Jelelní Hora. Zejména děti budou moct vybrat animované filmy, které následně uvede na jaře roku 2025 další ročník jednoho z největších festivalů nezávislých filmů v Polsku, který je naším letitým partnerem a významným podporovatelem.   

Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek, 13.6. v 18.00. Na festival akceptujeme novinářské akreditace, slevu pro studenty, seniory a členy filmových klubů.