Bílá místa konce války 1944-5, už druhý film semilského muzea bude licencován Českou televizí
Dokumentární film Bílá místa konce války 1944-5 vytvořený v semilském muzeu v loňském roce, byl po několikaměsíčním projednávání schválen vedením programového oddělení České televize k licencování. To znamená, že má Česká televize zájem o jeho vysílání v průběhu několika let prostřednictvím svých vysílacích kanálů.
Po filmu Plíživá kontrarevoluce v Semilech je to už druhý film z dílny Muzea a Pojizerské galerie Semily, p. o., o který projevila Česká televize zájem a nabídla uzavřít na tento film licenční smlouvu. Díky ní bude dokument pravidelně nasazován do programových schémat České televize a téma jedné ze zajímavých historických kapitol tak uvidí tisíce televizních diváků. Film vznikl pod režijní taktovkou a ve střižně Jana Chlebouna dle námětu a scénáře historika semilského muzea Tomáše Chvátala. Dokument přináší mnoho nových informací týkající se konce druhé světové války a budování táborů nucených prací v Semilech v rámci tajné německé válečné výroby pod značkou Zittwerke. Ve filmu vystupují i pamětníci ze Semil, kteří v továrně pracovali či pamatují okolnosti budování táborů. Kromě filmu vznikla v muzeu i stejnojmenná kniha a výstava, která je bohužel nyní uzavřená, ale o jejíž 3D virtualizaci nyní usilujeme v grantovém řízení Ministerstva kultury.
Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily: "U zásadních historických témat se náš prezentační systém výstava – kniha – film velmi osvědčil a věřím, že díky podpoře České televize, města Semily a Ministerstva kultury bude odkaz tohoto historického výzkumu v podstatě věčný."
Odkaz na trailer k výstavě:
TZ/Renata Coufalová