Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do Turnova dorazila návštěva z Ameriky. Při příležitosti položení kamenů zmizelých zavzpomínala na svoje předky 

25. 10. 2022 | 5:00

Den poselství a naděje. Tak se jmenovala pietní akce, která se minulý týden uskutečnila v turnovské Synagoze. Při této příležitosti došlo také k položení kamenů zmizelých na místě, kde dvě místní rodiny žily předtím, než jejich osudy zkřížila druhá světová válka a nucený odchod do koncentračních táborů. Při pietním aktu nechyběla vzácná návštěva ze Spojených států, paní Katherine Kral, která přijela vzdát úctu předkům a prohlédnout si místo, kde žili.
 

zide02
Foto z turnovské synogogy: Pavel Mlejnek

Celý pietní den začal návštěvou místního rabína Davida Maxe na místním gymnáziu.

Kameny zmizelých před uložením.Studentům střední školy přiblížil význam kamenů zmizelých a jejich poselství pro další generace. Původní nápad pochází z Německa a postupně se rozšířil do většiny zemí, které byly nucenou deportací vlastního židovského obyvatelstva zasažení. Studenti se také měli možnost dozvědět o židovské kultuře i historii.

Nejdůležitější část dne - slavnostní pietní akt - proběhl v synagoze. Během toho pronesl rabín modlitbu za pokojné spočinutí zesnulých El male rachamim. Tím mimojiné také posvětil všech 16 kamenů zmizelých, které byly po aktu nově zasazeny před domy místních židovských rodin.

Každý kámen obsahuje jména, data narození a rok s místem násilné smrti jeho nositele. Všichni z 16 vzpomínaných zemřeli v pracovních nebo koncentračních táborech. Židovská tradice velmi dbá na jména a jejich symboliku, stejně jako na nutnost vzpomínání na svoje kořeny a jednotlivé osoby.

Jeden z kamenů se stává součástí dlažby.“Tím, že dnes umisťujeme kameny zmizelých za turnovské Židy, zajišťujeme, že jejich jména nebudou zapomenuta. Těm, kteří byli zavražděni a ponecháni bez místa posledního odpočinku, dnes umisťujeme památník na místě, kde žili svoje životy,” pronesl během modlitby rabín David Max.

Samotného položení kamenů rodiny Epsteinů před jejich tehdejší vilou v Žižkově ulici se účastnila Katherine Kral, která zavzpomínala na svoje předky a zdůraznila jaký význam pro ní osobně tento akt má. Všech šestnáct nově položených kamenů zmizelých se týkalo rodin Epsteinových a Laveckých.

Úplně prvních šestnáct kamenů pokládali zástupci místní židovské obce v průběhu loňského roku. Letos šlo tedy o už druhou etapu. Dohromady je možné v ulicích Turnova zastavit se a zamyslet se nad zvěrstvy, které páchali nacisté na nevinných židovských občanech na 32 místech.

Smutnou statistiku, která ovšem nepodtrhuje jakými hrůzami si jednotlivý obyvatelé Turnova museli projít, dokládá počet židů, kteří se po druhé světové válce mohli do svých domovů vrátit. Z celkového počtu 550 židovských občanů Turnova přežilo pouhých 19. 

Podobné pietní akce pokládání kamenů zmizelých se konají nejen v Turnově ale také na dalších místech v kraji včetně Liberce.

lux, foto: Pavel Mlejnek