Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jilemnice hledá developera, který jí připraví pozemky pro výstavbu řadových a bytových domů

15. 07. 2025 | 10:17

Podkrkonošská Jilemnice na Semilsku začala hledat developera, se kterým vytvoří společný podnik. Cílem je připravit čtyři hektary městských pozemků v lokalitě Buben pro výstavbu rodinných, řadových a menších bytových domů.

rodinailustrak
ilustrační foto

Developer by měl zajistit všechna povolení a vybudovat infrastrukturu, tedy inženýrské sítě a komunikace. Podle starosty Davida Hlaváče (ODS) město do společného podniku vloží pozemky a developer své znalosti a peníze.

"To město tam chce být z toho důvodu, aby mělo co nejdéle nějaké páky a kontrolu nad tím, komu, co a jak prodává. Abychom se vyhnuli různým developerským projektům apartmánového bydlení a podobně. Protože to tady skutečně nechceme," řekl starosta ČTK.

Nabídky od developerů do společného podniku radnice přijímá do 15. září. "On do toho vloží peníze a samozřejmě nějaký um. My do toho vložíme pozemky, což nám dává obchodní podíl, a budeme se samozřejmě podílet na správě té společnosti. Budeme se snažit nějakým způsobem participovat na tom, kam se to má dostat a na konci budou podmínky, za jakých budeme prodávat pozemky dál," dodal Hlaváč.

Výnos z následného prodeje pozemků se bude podle něj dělit podle výše obchodního podílu ve společné firmě. Některé pozemky si bude chtít město nechat, stejně tak by některé mohl získat i developer, pokud se rozhodne stavět sám.

Starosta města s 5500 obyvateli předpokládá, že by v lokalitě Buben mohly být až stovky bytů v desítkách domů. Míní, že zájem o ně bude. "Máme tady společnosti, které se v Jilemnici zabydlely a chtějí tady podnikat. A my na druhou stranu chceme, aby zaměstnávaly místní a ty místní musejí někde bydlet," řekl Hlaváč. Výhodou je podle něj i blízkost krkonošských rekreačních středisek. "Jilemnice není horské město, je podhorské město a není jediný důvod, proč by lidé, kteří pracují v turistickém segmentu na horách, nemohli bydlet tady u nás," dodal. Střediska Benecko či Vítkovice jsou od Jilemnice vzdálené zhruba čtvrt hodiny a do Špindlerova Mlýn se dá dojet za půl hodiny.

čtk