Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Muzeum Českého ráje v Turnově láká na Severočeskou sbírku regionálních výtvarníků

11. 09. 2019 | 5:51

Vernisáž výstavy obrazů a plastik významných českých anebo v Čechách působících výtvarníků, především pak těch, kteří mají vztah k severu země, hostí ve čtvrtek 19. září od 17 hodin Muzeum Českého ráje v Turnově. Výstava bude k vidění do 24. Listopadu.

Turnov Muzeum Č. Ráje
Ilustrační foto

Kolekci tvůrců, kteří jsou pobytem nebo tvůrčím zaměřením spjati se severními Čechami, začal budovat sběratel a kurátor Roman Karpaš před třemi roky. Jeho sbírka obsahuje obrazy, plastiky, grafiky a kresby a zaměřuje se především na tvorbu po roce 1945. Sklářství a jiné projevy užitého umění pominul; mimo jiné proto, že těchto děl vzniká obrovské množství a shromažďováním těchto artefaktů se již zabývá řada specializovaných institucí.

Roman Karpaš se sbíráním výtvarných děl regionálních umělců zabývá dlouhá léta a je velmi záslužné, že je chce představovat veřejnosti na různých místech kraje. Kromě znalců totiž řada lidí ani netuší, jak skvělá díla tu vznikají a kolik vynikajících umělců zde působí,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na výstavě se představuje celá plejáda výtvarníků Horst Bernhard, Marie Blabolilová, Miroslav Čermák, Jiří Dostál, Filip Dvořák a Martin Kolarov, Hana Fousková, Hana Hančová, Milan Janáček, Josef Jíra, František Jiroudek, Josef Kábrt, Ladislav Karoušek, Jaroslav Klápště, Vladimír Komárek, Vladimír Komňacký, Michal Machat, Michaela Maupicová, Jan Měřička, Blanka Nepasická, Jiří Nepasický, Jiří Novák, Vratislav K. Novák, Ladislav Oliva, Jiří Pikous, Tomáš Plesl, Václav Pokorný, Libuše Pražáková, Jiří Rada, Dalibor Smutný, Jaroslava Solovjevová, Zdena Šafka, Pavel Šulc, Jaroslav Švihla, Jan Vančura, Vladimír Véla a Rostislav Zárybnický.

Obdobná kolekce, jakou je Severočeská sbírka, se již v regionu nalézá. Vytvořil ji Josef Jíra a je na Boučkově statku v Malé Skále. Roman Karpaš doufá, že dříve nebo později se mu podaří jej následovat. Hodlá vytvořit reprezentativní galerii a shromáždit v ní co možná nejlepší díla; rozhodně nechce jít cestou pokrytí co nejširšího počtu autorů na úkor kvality.

Po komorních výstavách v libereckém knihkupectví Fryč a v Naivním divadle je expozice v turnovském muzeu první větší prezentací Severočeské sbírky. V příštím roce je naplánována výstava v Okresním muzeu a galerii v Jičíně a pak by měla každý rok následovat minimálně jedna další.

LK/Jan Mikulička