Muzeum v Semilech chce komiksem nalákat na výstavu o Olbrachtovi a Tigridovi
Spisovatele Ivana Olbrachta a Pavla Tigrida, kteří měli kořeny v Semilech, připomíná nová výstava tamního muzea. Ač byli příbuzní, názorově šlo o zcela odlišné osobnosti 20. století. Muzeum jejich příběh představuje nezvyklou formou komiksu, s nadsázkou plnou konfrontačních dialogů, které však vycházející z dobových reálií.
ČTK o tom informoval ředitel muzea a autor výstavy Miroslav Šnaiberk. "Přiznejme si upřímně, že osobnosti typu Olbracht a Tigrid většinu dnešních mladých lidí nikterak nezajímají. Chceme-li je obeznámit s historií, musíme hledat odlehčené a komunikačně přijatelné formy. A komiks má ten dar přinášet jednoduchou formou i složitější a závažnější témata. Komiksová podoba osudových křižovatek obou osobností nemá za cíl znevažovat, ale vtahovat do jejich příběhu. Uvidíme, jak se nám to povedlo," uvedl Šnaiberk.
Výstava nazvaná Dva póly jedněch dějin je rozčleněna do několika sektorů, od místnosti faktografické, přes čítárnu až po hernu a kino. V něm je možné vidět například film z odhalení pomníku Olbrachta a jeho otce Antala Staška z roku 1960 nebo z návštěvy Pavla Tigrida v Semilech v roce 1991. "Unikátem je i zvukový záznam hlasu Ivana Olbrachta z roku 1946, který je jednou z pouze dvou nahrávek, na kterých je autentický hlas semilského rodáka zachován. Pro malé návštěvníky bude asi největším lákadla minibus, do kterého je možné se posadit a vytvořit si památeční fotografii s Olbrachtem, Staškem a Tigridem," uvedl Šnaiberk. Na výstavě jsou i třeba stříbrné hodinky, které dostal Tigrid od Václava Klause, nebo Olbrachtova posmrtná maska.
Spisovatel Ivan Olbracht se narodil v roce 1882 jako Kamil Zeman v rodině spisovatele Staška (vlastním jménem Antonín Zeman). Od mládí tíhl Olbracht k levici a po II. světové válce patřil ke špičce komunistické strany a stal se národním umělcem. Svá nejznámější díla vydal mezi světovými válkami, ať už Podkarpatskou Rusí inspirované romány Nikola Šuhaj loupežník nebo Golet v údolí, psychologický román Podivné přátelství herce Jesenia nebo agitku Anna proletářka. Olbracht zemřel ve věku 70 let v roce 1952.
Spisovatel a politik Pavel Tigrid, vlastním jménem Pavel Schönfeld, se narodil v roce 1917. Pocházel z asimilované židovské rodiny, přes níž byl rodově spřízněn s Olbrachtem. Názorově byl ale zcela odlišný, před komunisty emigroval v únoru 1948. Do Československa se znovu vrátil až na prezidentskou inauguraci Václava Havla v prosinci 1989. Později byl Havlovým poradcem a asistentem a dva roky i ministrem kultury. K jeho nejslavnějším knihám patří Politická migrace v atomovém věku nebo Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu, ve které stručně shrnul události v Československu ve 20. století. Tigrid zemřel v 85 letech v srpnu 2003.
čtk