Muzeum v Turnově vybuduje retenční nádrž, nebude už zatékat do expozice
Muzeum v Turnově na Semilsku zahájilo tento týden revitalizaci zadního dvora ve svém areálu u Skálovy ulice. Díky vybudování retenční nádrže přestane voda při přívalových deštích ohrožovat přístavbu s expozicí věnovanou horolezectví.
Zadní dvůr se zároveň promění v klidovou zónu pro návštěvníky a jedna ze zdí bude sloužit pro výstavy fotografií. Revitalizaci zhruba za dva miliony korun zaplatí muzeum a jeho zřizovatel, tedy Liberecký kraj. Hotovo by mělo být letos do konce listopadu, řekl ČTK ředitel muzea Jan Prostředník.
Přístavbu s expozicí horolezectví má muzeum od roku 2019. Výstavba architektonicky oceňované stavby stála přes 40 milionů korun, jejím nedostatkem ale bylo, že při přívalových deštích se dovnitř dostávala voda. U zadního vstupu tak dosud musely být pytle s pískem. "Je tu 14procentní svah," uvedl ředitel muzea.
V zadní části dvora přibude retenční nádrž na 12 metrů krychlových vody, která by bez problémů měla pojmout veškerou srážkovou vodu ze střech horolezecké expozice a budovy depozitáře. "Je trochu předimenzovaná, ale lepší víc než míň," řekl Prostředník. Vodu z nádrže podle něj následně využijí k zalévání zeleně.
Zadní dvůr bude také částečně vydlážděn, přibudou schody a muzeum tam vytvoří odpočinkovou zónu s kavárenskými stolky na dřevěné podestě a lavičkami v budoucím lapidáriu. Novinkou bude i venkovní galerie, v niž se po opravě a vyčištění promění jedna ze zdí zadního dvora. Budou na ní výstavy fotografií.
Turnovské muzeum patří mezi nejnavštěvovanější turistická místa v Libereckém kraji. S letošní návštěvností je ředitel zatím spokojený, je srovnatelná s rekordním rokem 2019. "Do konce srpna přišlo více než 48.000 lidí. Dělají nám to hlavně doprovodné programy, protože návštěvníka už nenalákáme na čistou výstavu nebo expozici, vždycky čeká od toho přidanou hodnotu," řekl Prostředník.
čtk