Muzeum v Turnově vystavuje šperky, jedinečné použitými granáty i svým osudem
Využitím českých granátů mimořádné velikosti, ale také příběhem, jenž je provází, je jedinečná souprava šperků, která je ode dneška v Klenotnici muzea v Turnově. Granátovou sadu tvoří prsten a náušnice. Pojmenovaná je po Michaele Hermanové, která ji původně dostala zhruba před 80 lety od svého manžela a posledního majitele turnovské brusírny drahých kamenů Herman & Palma před znárodněním v roce 1948.
Později šperky darovala dvěma různým lidem, kteří netušili, že mají jen část sady. Novinářům to dnes řekl muzejní kurátor sbírkových fondů mineralogie a geologie Jan Bubal.
"Sada rodinných šperků Hermanových je unikátní nejen velikostí užitých českých granátů, přičemž ten v prstenu patří k největším známým kamenům svého druhu vůbec, ale také úzkým sepětím s místním prostředím a pohnutým osudem, které jednotlivé části soupravy provázel, než se mohly po letech opět setkat v expozici turnovského muzea," řekl Bubal.
Znovu je spojit, alespoň dočasně, se podařilo i díky tomu, že loni muzeum získalo darem prsten a zveřejnilo, že se ho chystá vystavit. "Náušnice se dostaly oklikou do Německa. A když se paní v Německu, rodilá Turnovačka, která dostala náušnice od paní Hermanové, dozvěděla, že máme prsten, tak se ozvala, že by je zapůjčila na výstavu," řekl kurátor.
Sada má podle něj sběratelsky nevyčíslitelnou hodnotu. Odhaduje, že pokud by se pokusili na volném trhu koupit jen prsten, mohlo by jít řádově o nižší stovky tisíc korun. Muzeum ho do své sbírky získalo darem od turnovského rodáka, který muzeu již před lety daroval největší známý český granát z Podkrkonoší. Prsten považuje Bubal ještě za cennější dar.
Je to zejména díky tmavě červenému oválnému briliantovému brusu českého granátu, který je ve středu prstenu. Vzhledem k jeho rozměrům 8,8 x 7,0 x 4,13 milimetru a přibližné váze 2,00 karátu (ct) jde o jeden z největších veřejně známých českých granátů. Z výsledků zkoumání navíc vyplynulo, že jde velmi pravděpodobně o velmi vzácný typ kamene z dnes již neznámé lokality v Českém středohoří.
V prstenu je tento granát zasazen společně se 14 kulatými přírodními říčními perličkami o průměru 2,1 až 2,5 milimetru ve 14karátovém (kt) zlatě. "Náušnice stejně jako prsten jsou tvořené centrálním kamenem, kterým je český granát, to znamená tmavě červený, krvavě červený kámen, který je lemován 12 sladkovodními perličkami. A náušnice jsou stejně jako prsten zasazené ve 14karátovém zlatě," uvedl Bubal. Granáty v náušnicích mají velikost 6,9 x 5,4 x 4,6 milimetru. "I granáty v náušnicích dosahují poměrně velkých rozměrů, sedm milimetrů můžeme označit jako velký granát," dodal Bubal.
Granátovou sadu doplňuje několik předmětů souvisejících s manželi Hermanovými a zaniklou firmou Herman & Palma. Příliš mnoho informací o nich se ale nedochovalo. Souprava bude v Klenotnici muzea vystavena do 20. června.
čtk