Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Náměstí, kterým šly dějiny. Výstava v turnovském muzeu připomíná 750 let od první zmínky o městě

08. 03. 2022 | 5:00

Několik tématických výstav připravilo muzeum Českého ráje v Turnově při příležitosti první zmínky o městě založeném před 750 lety. Jednou z nich je především fotografická expozice s názvem Náměstí, kterým šly dějiny. Na desítkách dobových fotografií jsou zachycené důležité momenty, které se v Turnově odehrály především v posledním století.

TUrnLuxrekonstrukce 98
Poslední velká rekonstrukce je z roku 1998.

První zmínka o vzniku jakéhosi provizorního náměstí pochází z 13. století. Typickou podobu, jakou znají Turnováci dnes, získal prostor kolem dnešní radnice a budovy České spořitelny až o sto let později.

Obrázek náměstí z 14. století

Čtvercové náměstí se postupem času měnilo především podle toho, jaký režim byl zrovna u moci. Základní tvar a rozměry ale zůstaly stejné a neměnné. Co se dočkalo mnoha změn bylo ale pojmenování náměstí, které se od Masarykova, přes Pracujících dostalo až k dnešnímu ustálenému názvu Náměstí Českého ráje.

Za dob habsburské říše se v centru města konaly různé oslavy a trhy. Několik fotografií z přelomu 19. a 20. století ukazuje kromě velkých trhů, kde se tradičně prezentovali čeští zemědělci a trhovci, také slety sokolníků při příležitosti oslavy výročí vzniku samotné organizace.

V éře První republiky.Ve 30. letech  minulého stoletíS příchodem První republiky a vznikem samostatného Československa se v centru města shromáždil mnohatisícový dav, který oslavoval konec války a začátek doby míru. V té době ještě nikdo nemohl tušit, že za dalších dvacet let začne další válka, a to ještě ničivější.

V době druhé světové války.Obsazení školy německou mocí.

Není divu, že pozitivní fotografie vystřídaly naopak důkazy hrůz, které nastaly s příchodem nacistů a podepsáním Mnichovské dohody. Obsazení školy, která dodnes stojí na náměstí, gestapem je jen předzvěstí toho, co následovalo v dalších letech. Gestapo si ze školy udělalo centrální velitelství a po začátku druhé světové války 1. září 1939 začalo zatýkání nepohodlných turnovských občanů.

Dlouhých šest let života ve strachu a neustálé nejistotě dokresluje snímek z konce války, kdy tisíce německých obyvatel v řadě pochoduje skrz náměstí do pracovních táborů během odsunu Němců z pohraničí.

Z dob odsunu Němců po válce

V padesátých letech se podoba náměstí mění s nástupem komunismu. Kromě názvu se náměstí dočkalo rozšíření o parkovací místa i autobusové zastávky. Co naopak ubylo byla dominantní kašna, kterou nechali komunisté strhnout. Ta přitom na svém místě stála od roku 1848.

Turnovské náměstí bez kašny.Stavba kašny

Téměř deset let po Sametové revoluci se dočkalo teď už náměstí Českého ráje poslední velké rekonstrukce. Kromě chodníků a dlažby se návratu na své místo dočkala i výše zmiňovaná kašna s morovým sloupem. Jde o přesnou repliku původní, kterou komunisté nezachovali. Dlouhé měsíce museli Turnováci snášet stavební práce, aby se dočkali při výročí vzniku samostatného Československa předání už kompletně zrekonstruovaného náměstí do vlastního užívání.

Současná podoba náměstí

Výstavu Náměstí, kterým šly dějiny, pojme jedna větší místnost v druhém patře muzea. Co do prostoru jde o skromnou expozici, která ale nabízí mnoho zajímavých informací z dějin nejen Turnova, ale dokáže také dokreslit situace, které v daných dobách potkalo řadu českých potažmo československých měst. Fotografie zachycují důležité okamžiky především z válečných a komunistických dob. Výstava je kvůli letošnímu turnovskému výročí časově omezená.

Možnost vidět, jak se postupem času měnil centrální prostor města v Českém ráji, je možné až do 29. května.

Text a reprodukce fotografií Lux