O autobusové spojení z Tanvaldu na Smědavu kolem vodní nádrže Souš je zájem
Měsíční zkušební provoz zahájila 3. srpna nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu, jejíž trasa vede kolem vodní nádrže Souš. Krátké, avšak unikátní autobusové spojení mělo za cíl ověřit, jaká bude po autobusovém spojení dosud dopravně oddělených částí Jizerských hor poptávka, a také to, jak bude pro autobus silnice mezi Smědavou a Souší průjezdná.
„Jediná silnice mezi Frýdlantskem a Tanvaldskem po hřebenech Jizerek vede částečně v prvním ochranném pásmu kolem vodní nádrže Souš, kde je provoz omezen pouze pro vozidla do 3,5 tuny
a udělení výjimky předcházel velmi složitý proces schvalování,“ vysvětlil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek fakt, že linka jezdila jen měsíc.
Dopravce ČSAD Liberec na linku vypravil malokapacitní elektrobus, který splňuje jednak ekologičnost a zároveň svou velikostí bezpečnost provozu na místy užší komunikaci — to bylo předmětem podmínky Policie ČR, která měla výhrady k případnému nasazení autobusu standardní velikosti.
„Pět víkendů zkušebního provozu umožnilo vytvořit rámcovou představu o potenciálu linky
a nutnosti vyřešení řady úkolů pro sezónu 2020,“ zhodnotil data z provozu Jan Sviták. „Pozitivním výsledkem je, že po nabídce nového spojení je mezi cestujícími poptávka. I přes zahájení provozu až v polovině prázdnin linku využilo 552 cestujících. Bezproblémový byl také průjezd autobusu mezi Smědavou a Souší.“
Jako problematická se ukázala kapacita malého elektrobusu, který má celkovou kapacitu 29 míst, z toho 16 k sezení. Na sezonních linkách se poptávka vyznačuje značným výkyvem podle počasí
a v některých dnech docházelo k tomu, že autobus byl přeplněný.
Nebylo to pohodlné pro cestující a zároveň se z toho důvodu přetěžovaly elektrické součástky vozidla při překonávání velkého výškového rozdílu mezi Tanvaldem a Souší. V některých případech se autobus musel odstavit, aby se namáhané součástky ochladily. Z hlediska spolehlivosti by proto bylo vhodnější zvolit jiné ekologické vozidlo, například na zemní plyn.
Trasa linky 790 musela být také přizpůsobena možnostem nabíjení. Vhodných míst s potřebnou dobíjecí kapacitou není příliš, a také přestupování na Smědavě nenabízí odpovídající komfort. Atraktivnější pro cestující by spíše bylo přímé spojení Frýdlantska s Harrachovem nebo jinou částí Krkonoš. V minulosti takové sezónní autobusové spojení existovalo a místní obce by jej obnovily rády.
Letošní zkušební provoz lze považovat jako úspěšný výchozí bod k navazujícím krokům, vedoucím v příští sezóně ke zřízení plnohodnotné turistické linky zajištěné standardním autobusem s alternativním ekologickým pohonem.
TZ/Jan Mikulička