Opatření vůči neočkovaným je zbytečné, míní oslovení ředitelé skiareálů v Jizerských horách i Krkonoších

23. 11. 2021 | 5:37

Ředitel lyžařského areálu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák považuje za zbytečné vládní opatření, kdy neočkovaným lidem k nákupu skipasů nestačí test na koronavirus. Ředitel Ski bižu Pavel Bažant, jež provozuje tři největší skiareály v Jizerských horách, upozornil na to, že opatření nemá význam u lidí, kteří si nakupují skipasy dopředu nebo třeba na celou sezonu. "Nevíte, kdy přijdou," řekl Bažant ČTK.

lyzovani5špičakLidi
archivní foto ze Špičáku Artur Irma

Opatření minulý týden schválila vláda. Podmínkou k nákupu skipasů u dospělých lidí, pokud nemají zdravotní výjimku, bude předložení potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo doklad o prodělání nákazy v uplynulých 180 dnech. Negativní test na koronavirus nestačí. "Chápu, že když je něco pod střechou, tak to vytváří nějaký problém, ale když lyžujete venku, tak to opatření je zbytečné," řekl Pražák. Podle něj jsou schopni i bez toho zajistit dodržování základních protiepidemických opatření, mezi něž patří i zakrytí nosu a úst. "Tady stejně 90 procent lyžařů je má zakryté, když mrzne," dodal.

Podle něj je ale zatím předčasné mluvit o tom, jaká opatření budou platit. "Do sezony je ještě daleko, situace se nějak vyvíjí, ale když nám nařídí nějaká opatření, budeme muset poslechnout," uvedl Pražák. Informační systém používaný v rokytnickém areálu podle něj ale umožňuje, aby se lyžaři prokazovali covidovým certifikátem i při nákupu skipasů online. Řada lidí však má roční permanentku z loňské zrušené sezony, která jim bude v Rokytnici platit v letošní. "Nejsme schopni je zkontrolovat," řekl Pražák. Někteří lidé jsou podle něj navíc zvyklí kupovat skipasy i pro ostatní členy rodiny nebo si svůj skipas průběžně dobíjí penězi online podle toho, jak často lyžují. "Muselo by se asi pravděpodobně nějak nastavit, že při každém dobití budou muset znovu potvrzovat, ale za mě osobně je to zbytečné obtěžování lidí. Tyhle opatření mohou našeho potenciálního zákazníka jen odrazovat a než by někam jezdil, tak raději zůstane doma," dodal Pražák.

I Bažant se obává, že lyžařů bude kvůli opatřením méně. "Třeba se budu plést, kéž by," řekl ČTK. Podle něj nemají areály v Jizerských horách takový systém, který by umožnil při online nákupu skipasů zkontrolovat, zda je kupující očkovaný či po nemoci. "Bude to velmi složité. Je na to nějaký právní názor, takže uvidíme, kde si to sedne. Myslím, že na to je ještě 14 dnů čas," uvedl Bažant. Je ale skeptický, jak to bude v praxi fungovat. "Někdo si skipas kupuje třeba měsíc dopředu, a jak víte, jak na tom bude až přijde," dodal. Podle nařízení by provozovatelé skiareálů měli alespoň namátkově kontrolovat u lyžařů doklady o očkování či prodělání nemoci i před nástupem do lanovky či na vlek.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace