Památný strom v Nudvojovicích: část kmene, kterou bylo nutné odstranit, nyní žije novým životem.
V dubnu letošního roku byl odborně ošetřen památný jasan na hřbitově v Nudvojovicích. Jasan byl vyhlášen za památný strom už v roce 1979! Důvodem aktuálního ošetření bylo nejen zvýšení provozní bezpečnosti stromu a prodloužení jeho perspektivy, ale také ochrana nemovité kulturní památky, kostela sv. Jana Křtitele.
Detailní průzkum památného stromu, který proběhl na podzim 2024, identifikoval řadu zásadních problémů. Především se jedná o rozsáhlou infekci, která zasahuje prakticky celou dřevinu od kosterních kořenů až po pahýly kosterních větví. S ohledem na tyto nálezy byla dřevina bez realizace navržených zásahů provozně nebezpečná a mohlo u ní dojít k akutnímu selhání. Na druhou stranu se jedná o unikátní strom impozantních rozměrů a je vhodné jej za pomocí realizace plánu péče na stanovišti zachovat po co nejdelší možnou dobu.
Jelikož má strom rozsáhlé dutiny, byl v únoru roku 2025 zpracován průzkum zaměřený na výskyt netopýrů. Přítomnost zimní kolonie netopýrů zjištěna nebyla, přesto byl strom ošetřen s ohledem na možné osídlení letní kolonií.
Koruna památného stromu byla odlehčena sesazovacím řezem na výšku 10—12 m. Zároveň byly redukovány sekundární výmladky, které jsou poslední živou částí stromu. Ošetření památného stromu bylo technicky velmi náročné a vyžadovalo asistenci jeřábu. Samotné práce proběhly z vysokozdvižné plošiny. Práce realizovala odborná firma za technického dozoru specialisty.
Možná jste si všimli, že odstraněné části přímo monumentálního kmene z Nudvojovic úplně nezmizely. Dřevo totiž neskončilo v kompostárně, ale bylo uloženo v parku u Jizery nedaleko úpravny vody. Rozhodnutí ponechat strom na tomto místě nebylo náhodné – naopak, vychází z ohledu na přírodu a snahy podpořit biodiverzitu v městském prostředí.
Mrtvé dřevo je totiž v přírodě nesmírně cenné. Poskytuje útočiště celé řadě živočichů – od brouků, mravenců a pavouků až po ptáky a netopýry. V trouchu, tedy rozkládajícím se dřevě, se vyvíjí množství užitečných organismů, včetně vzácných druhů hmyzu. Mnohé z nich jsou ohrožené právě proto, že v naší krajině i ve městech mrtvé dřevo často mizí.
Tlející dřevo zároveň přirozeně vrací živiny zpět do půdy, zlepšuje její strukturu a zadržuje vlhkost. V parcích má mrtvé dřevo i estetickou a edukativní funkci – připomíná, že přírodní procesy mají svůj rytmus a smysl i po skončení života stromu.
Informativní cedulka o přínosu mrtvého dřeva pro krajinu se brzy objeví i přímo na místě. Věříme, že se společně budeme těšit nejen ze zeleně živé, ale i z té „mrtvé,“ která dál slouží životu.
Převzato z www.turnov.cz