Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Plastika od umělce a horolezce Valeriána Karouška láká do horolezecké expozice v Turnově

28. 06. 2023 | 17:42

V atriu muzea v Turnově v Českém ráji přibyla třímetrová plastika od umělce a horolezce Valeriána Karouška, který před více než půlstoletím tragicky zahynul s dalšími českými horolezci při zemětřesení pod Huascaránem v Peru. Umělecké dílo symbolicky láká do expozice věnované horolezectví. Jde o jedno z posledních Karouškových děl. Jako základ pro něj použil podvozek ze svého automobilu GAZ-M-20 Poběda, který využíval i pro cesty do skal. Dílo se jmenuje Totem civilizace, řekl ČTK ředitel muzea Jan Prostředník.

karousekmuzeum21
Foto: Artur Irma

"Je to opravdu monumentální dílo, vysoké tři metry, široké dva metry, takže je to velká dominanta. Myslím si, že to je přesně to, co nám v tom našem areálu, v tom našem atriu chybělo," dodal Prostředník.

Karouškovo dílo má muzeum zapůjčené na pět let od jeho vlastníka, což je Oblastní galerie Liberec. Budí dojem postapokalyptického objektu. Plastika je barevně i tvarově výraznou koláží různých tyčovin, drátů, plechů, říčních valounů a vlastnoručně domodelovaných detailů. "Je to kov, kámen, něco málo sklo a hlavně je jako základ použito šasi jeho vozu, jeho pobědy, s kterou jezdili horolezci také do skal," dodal ředitel muzea.

Tímto dílem se Karoušek prezentoval na slavné výstavě Socha a město pořádané v roce 1969 v Liberci. Dílo bylo osazeno na konečné tramvajové zastávce Lidové sady, naproti objektu společenského domu, odkud vedou turistické trasy do Jizerských hor.

Foto: Artur IrmaSochař Valerián Karoušek se narodil v Turnově 31. ledna 1929. Kromě umění bylo jeho celoživotní vášní lezení. Patřil dokonce do reprezentačního družstva československých horolezců a na svém kontě má několik desítek náročných prvovýstupů v pískovcích Českého ráje, ale také řadu prvovýstupů v Tatrách. Jeho zaujetí pro lezení se mu stalo osudným 31. května 1970, kdy ve věku 41 let společně s dalšími 13 členy československé horolezecké expedice zahynul při zemětřesení v Peru.

Expozici horolezectví, která by měla u návštěvníků vyvolávat iluzi, že jsou ve skalním městě, má turnovské muzeum čtyři roky. Vytvořilo ji v nové přístavbě. Šlo o největší projekt muzea v jeho více než 130leté historii. Vybudování expozice včetně postavení přístavby si vyžádalo zhruba 40 milionů korun.

čtk