"Parohatá" města ožijí v Jedovnicích. Semily reprezentuje Podkrkonošská a pojizerská společnost Járy Cimrmana
Ve dnech 23. - 25. května po delší odmlce opět ožije setkání Parohatých měst, tedy měst a obcí, jejichž společným jmenovatelem je jelen či paroží ve znaku. Zástupci parohatých měst se sejdou již podeváté a tentokrát je přivítá městys Jedovnice, který leží asi 25 km od jihomoravské metropole Brna, v těsné blízkosti města Blanska.
Okolní lesy přírodního parku tvoří vstupní bránu do Moravského krasu. A právě sem, do tohoto kraje, vyrazí v pátek 23. května starostka města Semily Lena Mlejnková a místostarosta Tomáš Sábl s plným autobusem nadšenců Podkrkonošské a pojizerské společnosti Járy Cimrmana a pěveckého spolku Jizeran.
V pátek již dle tradice proběhne Parohatý galavečer, představení všech zúčastněných (letos čtrnáct účastníků i s hostitelskými Jedovnicemi), zavzpomíná se na předešlé ročníky a poté vystoupí místní ZUŠ a divadlo Vlastimil. Sobotní dopoledne už bude patřit prohlídce městyse a okolí a ve 13 hodin vyjde parohatý průvod přes náměstí ke kulturnímu domu, u kterého se odehraje hlavní sobotní program. Zde se také představí se svým vystoupením semilská výprava, zástupci Hutiska-Solanec, Jaroměřic nad Rokytnou, Sokola a ZUŠ, to vše zpestřené hudebními vstupy Olšověnky a Bivojanky. Do pozdních hodin bude probíhat zábava se skupinou NONUS.
Eva Šírová, jedna ze zakladatelek tradice setkávání Parohatých měst: „Do Jedovnic se vracím po sedmnácti letech, kdy proběhlo třetí setkání parohatých měst, a přesto mám některé zážitky stále živé. Je to krásný kraj s nedotčenou přírodou a úžasnými lidmi. Do paměti se vám vryjí veselí divadelníci ze souboru Vlastimil a neskutečně nadané děti ze ZUŠ. Leckdo by mohl závidět i zázemí pro podobné akce, rybník a Autokemp Olšovec.“
Od 1. ročníku Parohatých měst uplyne dvacet jedna let. A jak to celé začalo?
Tak jak se setkávají lidé stejně naladění, mající něco společného, třeba název obce, vznikla v hlavě Vladimíra Kubíka, pozdějšího prezidenta Parohatých měst, myšlenka uskutečnit akci setkání představitelů a zástupců měst, které spojuje jelen či paroží ve znaku. Myšlenka se rozvíjela dlouho a nějak symbolicky bylo naplánováno setkání na 28. - 29. květen 2004, pár dní po vstupu do Unie. Proto doprovázel akci slogan „Paroháči všech zemí, spojte se“.
„Naším tajným přáním bylo, aby se z akce stala tradice, která bude putovat po celé republice," říká Eva Šírová. "Parohatými městy jsme se chtěli pobavit a s pomocí nadsázky ukázat, že ne všechny věci se musí brát vážně. Nadsázka, skrývající se ve slově "paroháč", dokázala zmobilizovat řadu těch, kteří mají v sobě tvořivost a chuť udělat něco pro druhé a nechybí jim smysl pro humor“.
Hned při prvním galavečeru byl ustanoven miniparlament, který rozhodl, že setkání bude probíhat každé dva roky a města si ho budou předávat jako štafetu, kdy kolíkem se stal jelení paroh. Parohatý miniparlament byl zvolen z třiceti dvou zúčastněných měst ve složení: Semily, Horní Jelení, Jedovnice, Hutisko Solanec, Rychnov nad Kněžnou, jako náhradník Kobeřice u Brna, později dojmenované Pražmo.
Jako první převzalo štafetu pro rok 2006 Horní Jelení, o dva roky později 2008 Jedovnice, 2010 Pražmo, 2012 Doksy, 2014 Jaroměřice nad Rokytnou, 2016 Železná Ruda, 2018 opět Semily a po delší covidové přestávce letos opět Jedovnice.
Z výčtu přihlášených měst je zřejmé, že se máme na co těšit. O humor opět nebude nouze, přesto to bude jiné. Bude nám scházet zakladatel, prezident Parohatých měst a výborný moderátor Vladimír Kubík, který nechyběl u žádného setkání. Těžko si představit, kdo převezme funkci prezidenta Parohatých měst s takovým humorem a nadhledem, jaký měl Vladimír.
SM/Renata Coufalová