Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023: Krok k rozšíření povědomí o robotice a umělé inteligenci
V rámci mezinárodního programu Meet and Code uspořádala Městská knihovna Semily kurz robotiky pro děti a teenagery. Zúčastnit se mohli jak robotikou nepolíbení, tak zkušenější programátoři. Během dvou setkání získali povědomí o robotice a umělé inteligenci, s iRobot Root Coding robotem vyzkoušeli nejrůznější programátorské triky a mohli tak s jeho pomocí například nakreslit obrázek či porazit kamarády v závodě přes překážky.
Na základě průzkumu mezi dětmi, na školách a volnočasových klubech se knihovna rozhodla pustit do kódování a robotiky, které ve městě chyběly. Knihovna získala finanční dar ve výši 10.000 Kč na nákup robotů od společnosti TechSoup Česká republika; Sdružení VIA, z. ú. - realizátora programu Meet and Code. Další náklady financovala ze svého rozpočtu. Po zralé úvaze zvolila knihovna pro výuku iRobot Root Coding roboty od výrobce robotických vysavačů Roomba, ideální pro snadnou a intuitivní výuku programování.
„Ze začátku jsem byl trošku zklamaný z robota, moc se mi nelíbil. Čtu teď takovou knížku o robotech, a tak jsem očekával lidského robota, co nám bude třeba něco podávat a říkat. Nakonec to ale bylo super a kurzu dávám plný počet bodů!“ (Filip N., 8 let)
Do projektu s knihovnou vstoupil jako garant zkušený programátor Jakub Růžička, student TUL Liberec, který vede klub v Krajské vědecké knihovně v Liberci, a mladá nadšená knihovnice Natálie Jana Holcová, knihovnický guru na SW i HW, vedoucí příměstského tábora.
Knihovna uskutečnila dvě odpolední setkání pro 24 dětí. Od 14 hodin programovaly děti ve věku od 8 do 10 let, od 16:30 se ponořili do víru programování nadšenci od 11 do 14 let. Na začátku se za použití interaktivní prezentace seznámili s robotikou obecně - jak roboti fungují, jak vypadali první roboti oproti tomu, jak vypadají dnes, nebo co je to umělá inteligence. Po teorii již nic nebránilo tomu vrhnout se na samotné programování.
iRobot disponuje třemi úrovněmi, díky kterým si na své přišly obě skupiny. Mladší děti programovaly za pomoci obrázkových bloků, starší mohly využít bloky hybridní. Součástí robota je také aplikace Root Coding, kde je k dispozici simulátor a množství výukových materiálů. S jejich pomocí si děti nakreslily geometrické tvary, krásné mandaly, nebo napsaly své iniciály. V průběhu kurzu se ukázaly technologické limity semilské knihovny a zároveň výhody komunity čtenářů a knihoven. Čtenáři vypomohli notebooky a Krajská vědecká knihovna v Liberci podpořila kurz zapůjčením dalších robotů na ukázku. Představen a odzkoušen byl například Botley 2.0 či Sphero.
Vyvrcholením celého kurzu byly závody. Lektoři připravili překážkovou dráhu a děti si mezitím v aplikaci naprogramovaly robota. Poté ho pomocí dotyků mohly posouvat vpřed, zatáčet s ním či ho rozsvítit. Do cíle nakonec úspěšně dorazili všichni. Stejně jako kurz, který však zároveň poslouží jako start pro pořádání dalších setkání podobného charakteru v knihovně.
Starostka města Semily Lena Mlejnková k tomu dodává: „Mimo komunitní role je naším cílem v knihovně posilovat gramotnost ve všech směrech, nejen tu čtenářskou. Jsem moc ráda, že semilská knihovna sleduje trendy, napomáhá stírat rozdíly, a přináší nejenom dětem možnost dalšího neformálního vzdělání.“
TZ/Renata Coufalová