Semilská nemocnice dočasně přeměnila oddělení následné rehabilitační a ústavní péče na covidové jednotky
Společně s počtem lidí, u kterých se potvrdila nákaza covidem-19, v posledních týdnech roste i množství pacientů v nemocnicích. Mnohé z nich uzavírají oddělení zajišťující plánovanou operativu a méně akutní péči o pacienty a na jejich místech následně vznikají tzv. covidové jednotky. V druhé polovině měsíce října tak vznikla první covidová jednotka v semilské nemocnici na místě původní následné rehabilitační péče.
Oddělení v současnosti disponuje dvaadvaceti lůžky pro pacienty s covidem, kteří sem přicházejí z jilemnické nemocnice po zvládnutí nejvážnějších komplikací nemoci. V současnosti je kapacita oddělení zcela naplněna a vedení nemocnice má od listopadu připravenou další covidovou jednotku s kapacitou až 25 lůžek.
Vyčleněná pracoviště se nachází v tzv. novém a hlavním pavilonu nemocnice a péči o pacienty zde zajišťuje personál vybavený všemi potřebnými ochrannými pomůckami. Zdravotníci i dobrovolníci zde pracují ve směnách. V rámci jedné směny se pak střídají po 3 hodinách strávených v ochranném obleku, aby si mohli odpočinout a nabrat síly na další část služby.
„Vždy před opuštěním covidového oddělení projde každý pracovník, ale i každý předmět či hermeticky uzavřený pytel s infekčním odpadem předepsaným dekontaminačním procesem, teprve poté může přejít do takzvané „čisté“ části oddělení a následně oddělení opustit,“ říká ředitelka nemocnice Ing. Alena Kuželová. Tomu jsou přizpůsobeny také počty pracovníků ve směně. "Zdravotníci covidové jednotky se musí při pohybu po nemocnici řídit velmi přísnými pravidly. Oddělení je uzamčené. Nikdo z nich například nesmí po celou dobu služby opustit pracoviště. Nechodí po areálu, nejezdí výtahy a stravují se odděleně od ostatních zaměstnanců nemocnice."
Druhá covidová jednotka semilské nemocnice je připravena na místě oddělení následné ústavní péče, které v tuto chvíli muselo uvolnit prostor infekčnímu oddělení s 25 lůžky pro covidové pacienty. Podle slov ředitelky nemocnice je situace vážná.
"Nejde jen o prostory a počet lůžek," vysvětluje Alena Kuželová. "Zásadní problém vidím v zajištění péče o pacienty. Většina nemocnic se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, což v součinnosti se zvyšujícím se počtem nakažených zdravotníků jednoduše znamená, že se zakrátko o pacienty nebude mít kdo postarat. Jsme vděčni za pomoc dobrovolníků z řad studentů zdravotnických škol a univerzit, ale i nezdravotníků. Jejich pomoc je pro nás v těchto dnech zásadní."
Personální pomoc kvalifikovaných lékařů, sester i sanitářů nabídlo jilemnické a semilské nemocnici v posledních dnech vedení Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. První personální posily začnou v Jilemnici a Semilech fungovat již na začátku listopadu.
"Jsem ráda, že spolupráce mezi jednotlivými nemocnicemi funguje," říká ředitelka semilské nemocnice. "V druhé polovině října jsme téměř celý ortopedický tým přesunuli do jilemnické nemocnice, jelikož bylo nutné personálně posílit akutní péči jak o covidové, tak necovidové pacienty."
Situace kolem fungování nemocnic v době pandemie se však rychle mění a jediné, co je v tuto chvíli možné ovlivnit, je postoj veřejnosti k nastaveným opatřením.
"Mezi nemocnými se pohybuji každý den," komentuje situaci MUDr. Daniel Demut, vedoucí první covidové jednotky v Semilech. "Je pro mne proto velmi těžké pochopit lidi, kteří se brání rouškám a nedodržují sociální distanc. Je potřeba si uvědomit, že riziko onemocnění covidem-19 se týká každého z nás, našich dětí, partnerů či rodičů. Věřím, že by nikdo z nich nechtěl vidět své blízké ve stavu, v němž přicházejí na specializovaná covidová pracoviště, na kterých po několika hodinách či dnech bojují o každý nádech. Dodržování nastavených pravidel je to jediné, co můžete udělat pro jejich a svoji ochranu. Noste roušky, často si myjte ruce mýdlem a dezinfikujte pravidelně předměty své denní potřeby. Bude líp, uvidíte, ale teď je potřeba se chovat odpovědně."
SM/Renata Coufalová