Služby sociální péče Tereza se starají o klienty s mentálním, chronickým duševním i kombinovaným postižením
Na Semilsku pokračuje transformace Služeb sociální péče Tereza, pro klienty s postižením se staví nový dům v Semilech, rekonstrukce teď čeká i novorenesanční vilu v Benešově u Semil, kde od roku 1992 funguje týdenní stacionář. Náklady projektanti odhadli na více než 68 milionů korun, práce by měly začít ještě letos, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).
"Vila z počátku 20. století je využívána jako týdenní stacionář sociální péče, klienti jsou tam ubytováni nepřetržitě. Stávající kapacita je 23 lůžek a dvě lůžka pro odlehčovací službu pro nesoběstačné klienty s potřebou soustavné péče. Chceme tu budovu upravit tak, aby sloužila jako denní stacionář, kam budou klienti docházet zhruba od 7:00 do 18:00," doplnil Ulvr. Zařízení by mělo mít kapacitu pro 24 klientů, 12 v celodenním režimu a ostatní s individuální docházkou, starat se o ně bude 17 lidí.
Služby sociální péče Tereza se starají o klienty s mentálním, chronickým duševním i kombinovaným postižením od 14 do 60 let. V rámci transformace staví Liberecký kraj pro 16 klientů nový dům v Semilech na Vinici, budou v něm čtyři domácnosti, což umožní klientům větší samostatnost. Dům měl být už loni na podzim hotový, vše se ale zkomplikovalo s krachem dodavatelské společnosti BREX. Kraj musel najít nového dodavatele, téměř za 70 milionů korun dům dokončuje semilská firma MBQ.
"Nový objekt by měl být už počátkem příštího roku v provozu," řekla krajská radní pro sociální věci Anna Provazníková (Starostové pro Liberecký kraj). I zbylé klienty bude třeba z Benešova přesunout, dočasný azyl jim po dobu rekonstrukce vily poskytne hotel Golf v Semilech, který dala radnice pro potřeby postižených zrekonstruovat. Bude tam týdenní stacionář pro 14 klientů a denní stacionář pro dalších 12 postižených.
V Libereckém kraji začala transformace sociálních služeb před více než 20 lety. Ústavy od té doby doznaly značných změn - výrazně se snížil počet klientů, podmínky se zlepšily, řada klientů z velkých domovů odešla, někteří se vrátili do rodin, jiní dnes žijí v chráněných bytech. Prvním zařízením, které transformaci absolvovalo, byl Domov Mařenice, v novém už bydlí také klienti domovů v Jestřebí, Hodkovicích nad Mohelkou nebo Raspenavě. Nové energeticky úsporné domy pro postižené se staví v Nové Vsi u Chrastavy, stavbu dalších kraj chystá.
čtk