Turnov má ve veřejném prostoru téměř 750 nových svítidel. Celkové náklady činily necelých 10,2 milionu Kč
V Turnově byla dokončena už druhá etapa revitalizace veřejného osvětlení. Přinese úsporu elektrické energie minimálně o 84,01 %. V první etapě revitalizace veřejného osvětlení ve městě bylo již dříve vyměněno 162 kusů svítidel a téměř 40 stožárů za více než 4,5 mil. Kč.
Druhá etapa se uskutečnila na jaře 2025 a dotkla se téměř 750 ks svítidel! V první etapě činila dotace z programu Národní plán obnovy skoro 2,9 mil. Kč, ve druhé to bude více než 7,3 mil. Kč.
Projekt s názvem Celková revitalizace veřejného osvětlení města Turnov – II. etapa byl finančně podpořen Ministerstvem průmyslu obchodu a dotací Evropské unie. Výměna probíhala od poloviny dubna do konce června s celkovými náklady necelých 10,2 mil. Kč.
Cílem projektu je zvýšit energetickou účinnost systému veřejného osvětlení ve městě Turnov. V letošní etapě bylo instalováno 747 ks svítidel s LED světelnými zdroji. Díky nové technologii dojde k úspoře primární elektrické energie minimálně 84,01 %, což je úspora 1 966 Kč za jednu noc, ročně pak téměř 700 000 Kč za měněné úseky.
Úsporu lze také vyjádřit náklady na osvětlení na jednotlivce, ta činí 50 Kč ročně na každého občana Turnova. Pro zajímavost, v revitalizovaných částech Turnova budou platby za veřejné osvětlení vycházet na 373 Kč za noc oproti původním 2 343 Kč za noc!
Kromě významné úspory spotřeby elektrické energie, což kromě finančních nákladů snižuje i emise CO₂ spojené s výrobou elektřiny, výměna výrazně přispívá také ke snížení světelného smogu. Odborníci všeobecně doporučují instalaci moderních světelných systémů, které světlo směrují pouze na místa, kde je světlo skutečně potřeba. Na rozdíl od původních svítidel jsou ta nová nastavena tak, aby osvítila pouze potřebný rozsah chodníku či komunikace a minimalizují nadbytečný rozptyl světla či svícení do oblohy.
Nově instalovaná svítidla zároveň umožňují stmívání dle denní doby (od 100 % před desátou večerní po 50 % během hluboké noci). Věděli jste třeba, že chronické vystavení světlu v noci je spojováno s vyšším rizikem některých onemocnění jako jsou poruchy spánku či deprese? Světelný smog narušuje přirozené biorytmy zvířat, zejména ptáků, hmyzu a netopýrů. Méně světla v době po půlnoci znamená menší narušení ekosystémů, které jsou na tmě závislé, i klidnější spánek místním.
Nový systém veřejného osvětlení navíc do budoucna umožní efektivnější individuální nastavení intenzity svícení v jednotlivých oblastech města nebo vypínání jednotlivých svítidel. Méně světla totiž neznamená méně bezpečí. Mohlo by vás třeba zajímat, že při snížení intenzity svícení se často zlepšuje viditelnost na bezpečnostních kamerách, protože nedochází k přesvětlení obrazu.
Úsporné veřejné osvětlení není jen otázkou šetření energií, ale i jedním z kroků k udržitelnějšímu, zdravějšímu a příjemnějšímu městskému prostředí. Každý moderně řešený světelný bod v noci může znamenat víc tmy pro přírodu, trochu více klidu pro obyvatele a úspory pro městský rozpočet.
„Projekt je realizován za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a finanční podpory Evropské unie.“
TZ TURNOV/Marcela Jandová, tisková mluvčí