Turnov zachová novoroční ohňostroj v tradiční podobě, rozhodla anketa. Pro město je to i nejlacinější varianta
Čtrnáctitisícový Turnov v Českém ráji zatím zachová novoroční ohňostroj v tradiční podobě. Při rozhodování vycházeli radní města i z výsledků ankety, v níž tato varianta získala největší podporu. Hlasovalo pro ni 246 z 595 respondentů. ČTK o tom informovala mluvčí města Marcela Jandová.
"Nejčastěji se vyjádřily osoby ve věkovém rozmezí 25 až 54 let. S ohledem na množství odpovědí i statistickou skladbu respondentů se nejedná o reprezentativní vzorek populace Turnova, jde spíš o přibližný obraz postoje obyvatel k této akci," uvedla Jandová.
Novoroční osmiminutový ohňostroj na autobusovém nádraží a parkovišti u Jizery v lokalitě Na Lukách patří v Turnově dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější akce roku, každoročně přiláká několik tisíc lidí. Podle mluvčí ale zástupci města vnímají, že ne všichni ohňostroj v této podobě vítají. "V posledních letech bezesporu narůstá diskuze o negativních vlivech této světelné show, a to s ohledem na znečištění ovzduší, zvířata, limity hluku i další souvislosti. Potřebu širší diskuze určitě vyvolala i situace na sklonku loňského roku, kdy tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vyústila v doporučení na restrikce oslav, což vyvolalo polemiku o smyslu a způsobu oslav samotných," uvedla mluvčí.
I proto se radnice letos rozhodla uspořádat anketu, v níž měli obyvatelé města na výběr z vícero možností. Kromě zachování ohňostroje v současné podobě mohli hlasovat pro kombinaci ohňostroje s tichými zvukovými efekty, nahrazení dronovou show, zachování jen koncertu nebo úplné zrušení akce či mohli navrhnout jinou variantu. Druhý největší počet hlasů získala kombinace ohňostroje s tichými zvukovými efekty, pro ni bylo 104 respondentů.
Pro zachování ohňostroje v současné podobě podle mluvčí hovořilo také to, že kromě úplného zrušení akce jde o nejlevnější variantu a že má i podporu dalších spoluorganizátorů. "Město na ohňostroj samotný přispívá 25.000 korunami, další náklady na něj pokrývají sponzoři. Bez nich by v této podobě ani nemohl být realizován," dodala Jandová.
Měst a obcí, které pořádají na přelomu roku ohňostroje, v Libereckém kraji ubývá. V posledních letech jich bylo jen kolem pěti. Anketu k jeho budoucnosti letos měly také pětitisícové Doksy na Českolipsku. Pro jeho zachování byla necelá třetina respondentů, 87 z 286. Definitivní rozhodnutí ale zatím dokská radnice nepřijala stejně jako v Novém Boru na Českolipsku, jež uspořádala anketu už loni na podzim. Z 11.500 obyvatel města se jich zapojilo 1220, přes 61 procent respondentů se vyslovilo pro zachování tradičních ohňostrojů.
čtk