V Českém ráji našli po 13 letech silně ohroženou orchidej korálici trojklannou
V Českém ráji našli ochránci přírody po 13 letech vzácnou orchidej korálici trojklannou. Silně ohrožený druh objevili v lesích rezervace Bučiny u Rakous, botanici tam napočítali 85 rostlin. Dokládá to mimořádné přírodní hodnoty tohoto chráněného území, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová.
Bučiny u Rakous jsou přírodní rezervací na pomezí okresů Jablonec nad Nisou a Semily západně od obce Koberovy. Chráněné území se rozkládá po levé straně údolí řeky Jizery, v prostoru mezi osadami Zbirohy, Michovka a Rohliny. Vzácná korálice nemá listy, protože nezískává živiny fotosyntézou, je odkázaná na symbiotické houby, přes které přijímá živiny nepřímo ze stromů. Tento typ výživy vyžaduje stabilní a kvalitní půdní prostředí s přítomností specifických hub, takže jakýkoli zásah do půdní mikroflóry může mít pro druh fatální následky.
"Z toho, že se nám podařilo korálici trojklannou v Českém ráji znovu potvrdit, máme samozřejmě radost. Její opětovný výskyt dokazuje význam dlouhodobé ochrany lesního prostředí, bez toho by podobně specializované a ekologicky náročné druhy jen stěží přežívaly. Cenné bučiny ve svazích jsou proto ponechány přirozenému vývoji a dřevo zůstává na místě k zetlení," doplnil botanik AOPK Jan Višinský.
Kromě korálice lze podle Višinského v přírodní rezervaci Bučiny u Rakous narazit i na běžnější nezelenou orchidej - hlístník hnízdák. I ten získává živiny výhradně prostřednictvím symbiotických hub a vzhledem ke své ekologické specializaci rovněž potřebuje zachovalé lesní ekosystémy s dobře vyvinutým půdním prostředím. Na rozdíl od korálice je však podle botanika běžnější a v rezervaci je možné jeho hnědavý stonek s klasem drobných květů vidět i v blízkosti turistické stezky v severní části území.
"Názvosloví obou orchidejí souvisí s podobou jejich rostlinného těla. Nikoli však s tím, co lze spatřit nad zemí, ale s jejich podzemními orgány. Korálice nemá kořeny, v zemi ji kotví oddenek, který je ztlustlý a má podobu právě korálů. Kořeny hlístníku hnízdáku jsou pod zemí nahloučené do tvaru ptačího hnízda. Odtud nese i své vědecké pojmenování - Neottia nidus-avis, neottia je v řečtině hnízdo, latinské nidus-avis také znamená ptačí hnízdo," dodal Višinský.
čtk