V semilském muzeu je i replika „čočkostroje“, na kterém v roce 1961 Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky
Během letních prázdnin nezapomeňte s dětmi navštívit semilské muzeum. Pro návštěvníky zde připravili dvě výstavy zaměřené na technické hračky, které potěší hlavně kluky a tatínky. První z nich se jmenuje Fenomén Merkur a je věnována oblíbené české značce vyrábějící stavebnice, ale také modely vláčků.
První z nich se jmenuje Fenomén Merkur a je věnována oblíbené české značce vyrábějící stavebnice, ale také modely vláčků. Počátky stavebnice jsou datovány do dvacátých let minulého století a stejně jako tehdy i dnes učí děti manuální zručnosti a rozvíjí jejich technickou gramotnost.
Vystaveny jsou modely ze sbírek Martina Stupňánka a Miroslava Černého, které potvrzují, že z této oblíbené stavebnice lze s trochou představivosti a umu poskládat v podstatě cokoli. Prohlédnout si můžete modely historických automobilů, zemědělské či vojenské techniky, motocykl Jawa Pérák v měřítku 1:2, Petřínskou rozhlednu a mnohé další. To, že Merkur nemusí být jen hračkou, ukazuje také replika „čočkostroje“, na kterém v roce 1961 Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky. Pro stavbu prototypu si totiž vypůjčil stavebnici Merkur od svých dětí.
Na výstavě se seznámíte také s obdobnými českými i zahraničními stavebnicemi a současnými výrobky firmy Merkurtoys s.r.o. Vyzkoušet vlastní schopnosti a trpělivost můžete také v připravené dílničce.
Druhá výstava nazvaná Kouzlo parních hraček představuje sbírku více jak 200 historických parních hraček. Základ sbírky tvoří hračky německého původu z let 1900 až 1935, ale k vidění je i „párničkový pravěk“ z let 1870–1900, další evropské a zámořské výrobky a také téměř kompletní nabídka tuzemské provenience. Sběratel Roman Hedvičák a jeho otec je shromáždili za více jak 40 let, díky tomu se jedná o jednu z největších kolekcí v republice. Najdete zde soubory výrobků jednotlivých hračkářských firem, informace o vývoji samotného parního stroje, ale i funkční modely zhotovené pro vlastní potěšení šikovnými řemeslníky a strojaři. Některé kousky můžete také „osahat“ a na videu si prohlédnout, jak parní hračky fungují.
„Výstavy můžete navštívit o prázdninách každý den od 9 do 17 hodin,“ doplňuje ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. Informace o dalších akcích a výstavách najdete na www.muzeumsemily.cz.
Více informací: Miroslav Šnaiberk, Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p.o.