V Turnově se uskuteční trojice výstav vztahujících se k historii města i zdejší šperkařské tradici
Muzeum Českého ráje v Turnově ve čtvrtek 10. 2. 2022 v 17 hodin zahájí výstavy pořádané u příležitosti oslav první písemné zmínky o Turnově. Můžete se těšit na poutavou cestu historií Turnova od nejstarších sídelních nálezů. Výstava Náměstí, kterým šly dějiny bude vyprávět příběh pomyslného středu města. A nebude chybět ani tradice šperkařská, a to v osobnosti Antonína Karče, jenž formoval turnovskou šperkařskou školu v období secese a art-déca.
Turnov - město drahých kamenů
Muzeum Českého ráje v Turnově si k výročí první písemné zmínky o městě (r. 1272) dalo za cíl představit město hned z několika úhlů pohledu na více než deseti výstavách – stálých i proměnných. Jejich spojovacím prvkem by měl být především kámen, a to jak stavební, tak samozřejmě i ten drahý, kterým se město prezentuje již dlouhá staletí (ať už hovoříme o kozákovských kamenech, typických granátech, nebo řadě brusíren, kde se zpracovával kámen syntetický). První z avizovaných výstav nese název Turnov – město drahých kamenů s podtitulem tradice trvající již 7 000 let a bude pro návštěvníky připravena ve výstavním sále muzea téměř po celý rok 2022. Autoři chtějí seznámit návštěvníky s historií Turnova od nejstarších sídelních nálezů až po současnost. Budou zde představeny zásadní okamžiky v životě města a jeho obyvatel, který byl a je řadu století spojen s kamenem při výstavbě či jeho práci s ním.
Výstavní sál muzea - 10. 2. - 30. 10. 2022
Náměstí, kterým šly dějiny
V roce 2022 slaví Turnov 750. výročí od první zmínky názvu města v pramenech. Při této příležitosti pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově výstavu s názvem Náměstí, kterým šly dějiny. Přes náměstí coby pomyslný střed kráčely dějiny města. Stalo se přímým svědkem různých historických epoch českých zemí – zažilo několikeré stavební přeměny, mobilizace a okupace, oslavy, veselé i neveselé střídání režimů. S tím přicházely i změny v jeho názvu, z původního rynku bylo v průběhu let náměstí Masarykovo, Stalinovo, Pracujících, a konečně Českého ráje. Chvíli se na náměstí zastavit a nechat si převyprávět jeho příběh, může sloužit jakožto hezké připomenutí výročí města.
Výstavní sál muzea - 10. 2. - 29. 5. 2022
Antonín Karč – šperky od secese po art deco
Na konci loňského roku se Muzeu Českého ráje v Turnově podařilo získat z USA secesní závěs s drahými kameny, zhotovený v turnovské šperkařské škole mezi lety 1909-14. Autorem návrhu byl profesor a pozdější ředitel školy, všestranný Antonín Karč (1879-1952), výborný cizelér, sochař, designér a malíř. Svou návrhářskou prací významně usměrnil podobu šperků a klenotů ve stylu secese a následujícího art-déco, za něž turnovská škola sklízela medaile a velké ceny na významných meziválečných evropských a světových výstavách. Také v muzejní klenotnici, kde mohou návštěvníci vidět výběr z historické sbírky turnovské školy, je řada broží, náhrdelníků a dekorativních předmětů podle Karčových návrhů, další však zatím zůstávají kvůli nedostatku výstavního prostoru ve školních i muzejních trezorech. Příběh závěsu, který přes USA doputoval zpět do místa svého vzniku, vzbudil mimořádnou pozornost médií a my jsme tehdy veřejnosti slíbili, že se s ním bude moci „na živo“ seznámit na jaře 2022. Při té příležitosti připravil kurátor sbírky šperků, PhDr. Miroslav Cogan, ve spolupráci reinstalaci klenotnice, v níž bychom chtěli v roce 70. jubilea Karčova úmrtí připomenout designérskou tvorbu a přínos turnovské škole a českému uměleckému řemeslu rozšířeným souborem artefaktů zhotovených podle jeho návrhů.
Klenotnice muzea - 10. 2. - 10. 4. 2022
www.turnov.cz