Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstava v Turnově připomíná nejtragičtější československou horolezeckou výpravu do peruánských And v roce 1970

15. 05. 2025 | 15:33

Výstavu k 55. výročí nejtragičtější československé horolezecké výpravy uspořádalo muzeum v Turnově. Z patnáctičlenné výpravy do peruánských And se v roce 1970 nevrátil ani jeden. Výstava se symbolicky koná v síni Viléma Heckela, který byl jednou z obětí této tragédie. Na výstavě jsou fotografie, dopisy a několik málo předmětů dochovaných po této tragické výpravě. Jsou na ní také běžky a další exponáty spojené s Jizerskou 50, řekl dnes ČTK kurátor výstavy David Marek.

vystava Turnov 1
Foto: Artur Irma

"Protože ta se od roku 1971 jezdí jako Memoriál expedice Peru 1970," uvedl Marek. Část účastníků tragické horolezecké expedice stála u zrodu tohoto lyžařského vytrvalostního závodu.

Na výstavě se návštěvníci muzea mohou dozvědět, co všechno výpravě předcházelo, jaké byly její původní plány i průběh. Nesnáze ji provázely od počátku. Původním cílem expedice byl výstup na nejvyšší horu v severní Americe Mount McKinley (Denali) na Aljašce. Kvůli nástupu normalizace komunistického režimu ale museli horolezci cíl výpravy změnit. Místo do USA tak vyrazili 23. dubna na výpravu do pohoří Cordillera Blanca v Peru.

Výstava v Turnově, foto: Artur Irma"Další takovou nešťastnou okolností bylo to, že loď, která dopravovala z Hamburku materiál pro výpravu, měla výrazné zpoždění. Když konečně dorazila na místo, tak se zjistilo, že i spousta beden byla vykradených," uvedl Marek. Ze zhruba čtyř tun zásob přišla výprava asi o 400 kilogramů. Někteří horolezci přišli o oblečení, o čemž píše i v jednom vystaveném dopise Heckel.

Další pohroma na výpravu dolehla 18. května, kdy po pádu z třicetimetrové výšky pod horou Huandoy zahynul sedmadvacetiletý Ivan Bortel považovaný za nejlepšího lezce výpravy. "Po Ivanově smrti jsme zdrceni. Pořád se mi vrací pohled na něho. Když jsem ho viděl, byl to pro mě nejhorší okamžik v životě," napsal jeden z účastníků výpravy.

Výstava v Turnově, foto: Artur IrmaPřes tuto ztrátu expedice sice pokračovala, horolezci ale změnili cíl. Místo velmi obtížného výstupu na Huandoy (6395 metrů nad mořem) se rozhodli zdolat Huascarán (6768 m.n.m.). To byl sice nejvyšší vrchol Peru, ale o poznání snazší. Zde se jim 31. května stalo osudné zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice, při kterém v celém Peru zahynulo 70.000 lidí. Mezi zemřelými bylo i všech 14 zbývajících členů československé horolezecké expedice a jejich chilský průvodce. Základní tábor výpravy ve výšce 3800 metrů pohřbily masivní laviny ledu a kamení ze severní stěny Huascaránu.

čtk