Čtyřiatřicetiletá samice orlosupa bradatého, zasloužilá matka osmnácti mláďat Božena, našla nový domov ve Španělsku
Libereckou zoo opustila samice z jejího nejznámějšího páru dravců, který se výrazně zapsal do evropského repatriačního programu na návrat orlosupů bradatých do volné přírody. Zatímco bezmála čtyřicetiletý samec Pišta loni na podzim v Liberci uhynul, o šest let mladší Božena nyní našla nové útočiště ve Španělsku. ČTK dnes o jejím přesunu informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
"V liberecké zoo, kde strávila celkem 32 let, přivedla na svět 18 mláďat," dodala Tesařová. Devět jich bylo vypuštěno do přírody a ostatní jsou v chovech po Evropě.
Ve specializované stanici na chov orlosupů Guadalentín u Cazorly v Andalusii by měla Božena vytvořit nový pár se zhruba stejně starým samcem. "Staří orlosupi si obecně špatně zvykají na nového partnera. Vždy je ale mnohem větší šance k úspěchu, když se doveze samice k samcovi. Opačně to bývá problém, protože staré samice nového samce většinou nepřijmou," řekl kurátor ptáků z liberecké zoo Jan Hanel.
Pokud se spojení vydaří, bude mít nový pár nejspíš roli náhradních či adoptivních rodičů. Vzhledem k jejich vysokému věku od nich zoologové vlastní mláďata neočekávají. "Ve skalách v blízkosti centra Guadalentín ale hnízdí dva potomci Boženy a Pišty, takže by se vlastně z našeho pohledu dalo konstatovat, že přijela tchýně na kontrolu ratolestí," poznamenal s nadsázkou Hanel.
Božena se do liberecké zoo dostala v roce 1993 jako dvouleté mládě z volné přírody. Vhodného partnera pro ni našli liberečtí zoologové v roce 1998, kdy k ní získali Pištu vylíhlého v roce 1985 v moskevské zoo. "Stali se jedním z nejstabilnějších párů orlosupů v Evropě a jako jedni z mála od roku 2001 také pravidelně odchovávali mláďata," dodal Hanel.
Liberecká zoo se bude záchraně orlosupů bradatých věnovat dále, patří mezi její priority. V minulém století byl v Evropě tento dravec téměř vyhuben, do záchranného programu na jeho návrat do přírody je liberecká zahrada zapojená od roku 2002. Aktuálně má jeden chovný pár. "A v následujících dnech bude z francouzského záchranného centra Le Gypaéte barbu v Horním Savojsku dovezena další mladá samice, která zajistí kontinuitu libereckého chovu orlosupů bradatých na další desítky let," dodala Tesařová.
Orlosup je jeden z největších dravců, v rozpětí křídel měří 2,8 metru. Žije v horách a jako potrava mu slouží mršiny zvířat, hlavně kosti, i proto se mu přezdívá "čistič alpských lučin". Ve volné přírodě obývá výšky až 4000 metrů a hnízda staví na skalnatých útesech či v hlubokých roklích. Mezi největší hrozby ve volné přírodě patří požití otrávených návnad určených pro šelmy, úbytek přirozeného prostředí i potravy, častý výskyt rušivých podnětů při hnízdění, ale také kolize s rameny větrných elektráren.
knt kš