Detekční rámy ani ochranku u vstupů na liberecké univerzitě zatím neplánují
Detekční rámy ani ochranku u vstupů kvůli posílení bezpečnosti na Technické univerzitě v Liberci (TUL) zatím neplánují. Zlepšit by se ale měla komunikace v případě krizových situací. ČTK to dnes řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl. Zajištěním bezpečnosti v budovách se začala škola víc zabývat v reakci na útok střelce, který 21. prosince na Filozofické fakultě UK v Praze zabil 14 lidí a dalších 25 zranil. Své kroky koordinuje škola podle Pirkla se státem, dalšími vysokými školami a policií.
"Zatím zavádění různých technických a technologických opatření, jako jsou například detektory kovu nebo turnikety na kartu u vchodů, neplánujeme. Spíše se chceme zaměřit na vypracování plánů a strategií, jak jednat a jak urychleně informovat akademickou obec v případě, že by v některé z našich budov došlo k nebezpečné krizové situaci. Nejméně by teď situaci prospělo dělat zbrklé kroky, které mohou být i nákladné, ale v důsledku málo účinné, nebo zcela k ničemu. Je potřeba situaci nejprve analyzovat," doplnil rektor Miroslav Brzezina.
Liberecká univerzita chce podle něj opatření sladit s dalšími vysokými školami v zemi. Otázky bezpečnosti konzultuje škola s Bezpečnostní radou Libereckého kraje a krajským ředitelem Policie ČR Liborem Špráchalem. V rektorově týmu pro otázky bezpečnosti je také právník František Tomeš, který je univerzitním manažerem kybernetické bezpečnosti. Vedení univerzity dnes podle Pirkla prošlo kampus s policejním ředitelem a odborníkem na ochranu měkkých cílů, aby konzultovali možná bezpečnostní rizika.
V rámci podpůrných opatření nabízí liberecká univerzita studentům i zaměstnancům i psychologické poradenství. Na škole už od počátku 90. let pracuje akademická poradna a centrum podpory. V roce 2022 poskytla poradna téměř 160 hodin psychologického poradenství. Loňské údaje zatím k dispozici nejsou, podle vedoucí poradny Ivety Pospíšilové budou ale obdobné, možná o něco vyšší. "Máme dvě psycholožky, které pro nás pracují externě, v případě zvýšeného zájmu jsme schopni kapacitu nasmlouvaného poradenství i počet psychologů navýšit," dodala.
Liberecká univerzita slaví v tomto akademickém roce 70 let od svého založení. V současné době studuje na sedmi fakultách 6700 mladých lidí.
čtk
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI (TUL)
Je veřejnou vysokou školou, která vznikla v roce 1953 a tento akademický rok slaví 70 let své existence. Univerzita má 6700 studentů zapsaných na sedmi fakultách. Součástí TUL je také výzkumný Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). TUL je kolébkou průmyslové výroby nanovláken, a to díky patentované technologii výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním – Nanospider®, kterou v roce 2004 představil světu tým profesora Oldřicha Jirsáka z Fakulty textilní TUL. Aktuální žebříček QS řadí TUL mezi 1200 nejlepších univerzit světa do ranku 1001–1200. V THE World University Rankings zaujímá TUL pozici 1501+. V hodnocení THE Emerging Economies pak TUL připadá pozice 401–500 z více jak 500 nejlepších univerzit z dané oblasti. Podle studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR je TUL pátá mezi českými institucemi, výzkumnými pracovišti a firmami s nejcitovanějšími patenty, mezi univerzitami v ČR je první. Za posledních deset let si výzkumníci a výzkumnice TUL připsali více jak 180 patentů, z toho přes dvě desítky z oblasti produkce nanovláken.
TZ TUL/Radek Pirkl