Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do konce března se lze přihlásit na většinu studijních programů na liberecké Technické univerzitě

24. 03. 2025 | 15:14

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik novinek v naší nabídce studia. Je to například studijní program systémové inženýrství a logistika nebo anglofonní studia.
 

TULPředávání medailí a ocenění. Foto Jaroslav Tomášek (9)
ilustrační foto

Termíny pro podávání přihlášek ke studiu na Technické univerzitě v Liberci:

Fakulta strojní
31. 3. 2025 – bakalářské studium
30. 6. 2025 – navazující studium

Fakulta textilní
31. 3. 2025 – bakalářské i navazující studijní programy, kromě bakalářského „návrhářství“: tam už přijímací řízení skončilo

Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická
31. 3. 2025

Ekonomická fakulta
30. 4. 2025


Fakulta umění a architektury
30. 4. 2025 – navazující studium; přijímací řízení u bakalářského studia je už uzavřeno

Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií
30. 3. 2025 – bakalářské studium
30. 4. 2025 – navazující studium

Fakulta zdravotnických studií
22. 5. 2025

Ilustrační foto

Nové studium systémové inženýrství a logistika

Ekonomická fakulta a Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci připravily profesně zaměřený bakalářský studijní program „systémové inženýrství a logistika“. Interdisciplinární program reaguje na rostoucí poptávku po odbornících, kteří dokážou skloubit technické a ekonomické dovednosti.
Studenti budou kmenově zapsáni na Ekonomické fakultě, ale získají také bohaté znalosti z technických oborů, které jim umožní lépe porozumět výrobním procesům. Ekonomické předměty budou tvořit 60 % studia a zaměří se především na logistiku, organizaci a řízení výroby. Předměty zaměřené na strojírenství, technologie a materiály budou tvořit 40 % výuky.

„Studium zahajujeme v nadcházejícím akademickém roce, do pilotního ročníku plánujeme přijmout 25 studentek a studentů. Absolventi interdisciplinárního studia najdou uplatnění na pozicích jako logistik specialista, návrhář podnikových procesů, procesní konzultant nebo provozní manažer,“ říká děkan Ekonomické fakulty TUL Marek Skála.
 
„Nové studium výrazným způsobem prohlubuje znalosti absolventů o procesech a dějích, s nimiž se ve výrobě setkají. Počet studentů tohoto oboru je omezen a po dvou letech vzdělávání stráví svůj třetí ročník na praxi, zejména ve strojírenských podnicích. Tam také budou řešit své bakalářské práce,“ říká děkan Fakulty strojní TUL Jaromír Moravec.

Studijní program systémové inženýrství a logistika je ideální volbou pro ty, kteří chtějí propojit technické a ekonomické znalosti a připravit se na kariéru v moderním průmyslu.

Pro zájemce o angličtinu, kteří nechtějí učit – anglofonní studia
Nový bakalářský studijní program anglofonní studia otvírá od akademického roku 2025/2026 Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL (FP).

„Uchazečky a uchazeči získají odbornou kvalifikaci pro literární, kulturní a lingvistickou analýzu textů, filmů či seriálů v angličtině. Vybrat si mohou ze tří oblastí, kterým se budou věnovat detailně: anglická lingvistika, anglofonní film a moderní média a třetí oblastí je kulturní reprezentace migrace, menšin a národností,“ říká vedoucí katedry anglického jazyka Zénó Vernyik.

Nový studijní program je možné studovat samostatně nebo jako tzv. major studijní program v kombinaci se španělštinou nebo němčinou, čímž absolventky a absolventi získají odbornou expertizu v další jazykové oblasti.

Anglofonní studia, i když nejsou pedagogicky zaměřená, mohou pomoci navýšit počet učitelek a učitelů angličtiny, jak vysvětluje děkan FP TUL Aleš Suchomel:

„V posledních letech se na naši fakultu hlásí přibližně 400 uchazeček a uchazečů o angličtinu v různých učitelských kombinacích, ke studiu jich pak nastupuje okolo 150. Řada z nich ale už během studia deklaruje, že nechtějí učit, a skutečně významné procento pak do učitelské profese nenastoupí. Díky novému studijnímu programu tak otvíráme šanci 30–40 uchazečkám a uchazečům, kteří angličtinu učit chtějí.“

Do pilotního ročníku anglofonních studií může nastoupit 30–40 studujících. Bodově zvýhodněni budou uchazeči a uchazečky, kteří doloží získání jazykového certifikátu úrovně C1 nebo C2 podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

Rozšíření nabídky oborů v učitelství pro střední školy může podpořit technické vzdělávání v regionu
Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické se podařilo kompletně rozšířit akreditaci učitelství pro střední školy o přírodovědné obory biologii, fyziku, chemii a geografii, které jí dosud v portfoliu chyběly.
„A protože jsou tyto obory často v kombinaci s matematikou, slibujeme si od toho také posílení matematiky. Doufáme, že to pomůže, i když jistě v dlouhodobějším horizontu, také technickému vzdělávání v našem regionu. Ale je to ještě běh na dlouho trať,“ říká proděkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

Technická univerzita má připraveny ještě další studijní novinky pro příští akademický rok, zatím jsou v procesu akreditace. Pokud to klapne, budeme vás včas informovat.
Uchazečky a uchazeči o studium na Technické univerzitě v Liberci najdou přehledně veškeré potřebné informace k přijímacímu řízení na webu studujtul.cz.

TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI (TUL)

Je veřejnou vysokou školou, která vznikla v roce 1953. Univerzita má 6800 studentů zapsaných na sedmi fakultách. Součástí TUL je také výzkumný Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). TUL je kolébkou průmyslové výroby nanovláken, a to díky patentované technologii výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním – Nanospider®, kterou v roce 2004 představil světu tým profesora Oldřicha Jirsáka z Fakulty textilní TUL. Aktuální žebříček QS řadí TUL mezi 1000 nejlepších univerzit světa do ranku 801–1000. V THE World University Rankings zaujímá TUL pozici 1501+. V hodnocení THE Emerging Economies pak TUL připadá pozice 401–500 z více jak 500 nejlepších univerzit z dané oblasti. Podle studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR je TUL pátá mezi českými institucemi, výzkumnými pracovišti a firmami s nejcitovanějšími patenty, mezi univerzitami v ČR je první. Za posledních dvacet let si výzkumníci TUL připsali na 170 patentů, z toho více jak 20 v oblasti produkce nanovláken. Jsme na www.tul.cz.

TZ TUL/Radek Pirkl