Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

K nejzajímavějším motivům restaurovaných negativů patří vratislavická zauhlovací věž

31. 10. 2022 | 5:43

Severočeské muzeum v Liberci poslalo na restaurování další část z kolekce fotografií, které jsou spojené s kdysi vyhlášenou textilní firmou Ignaze Ginzkeye z Vratislavic nad Nisou na okraji Liberce. Jak už jsme informovali, odborný zásah čeká ještě v tomto roce 60 skleněných negativů. Jsou z velmi cenné sbírky, kterou muzeum získalo před dvěma lety, řekl ČTK ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.

Zauhlovacka-2016
Zauhlovačka v roce 2016, foto z www.zauhlovacka.cz/galerie/

"Postupně necháváme restaurovat ty, které jsou poškozené," dodal Křížek.

Kolekci 356 historických fotografií muzeum zakoupilo v roce 2020 od soukromého sběratele. Loni bylo z této sbírky odborně ošetřeno 35 poškozených skleněných negativů, letos to samé čeká dalších 60. Nejmenší jsou o rozměru 6,5 krát devět centimetrů, největší mají 24 krát 30 centimetrů. Letos na jejich restaurování získalo muzeum dotaci 100.000 korun od ministerstva kultury a 50.000 Kč od vratislavického městského obvodu. "Zhruba 20.000 korun doplatíme z rozpočtu muzea," uvedl Křížek.

Prasklý negativ s patrnou retuší autora, motiv Zauhlovačky, repro: LK

K nejzajímavějším motivům skleněných negativů patří vratislavická vodárenská a zauhlovací věž nebo luxusně zařízený interiér vily, v níž část rodiny Ginzkeyových bydlela. Některé snímky zachycují i továrnu a hlavní správní budovu firmy Ginzkey. Nechybí ani reprodukce návrhů dobové produkce koberců, mezi skly je též návrh na koberec od Alfonse Muchy.

Ignaz Ginzkey (1819–1876) patří mezi nejvýznamnější vratislavické rodáky. V 19. století tam založil továrnu na koberce známou později pod názvem Bytex a spolu se svými potomky se význačně podílel na rozvoji Vratislavic. Ginzkey nechal postavit domy pro své zaměstnance, založil nemocenskou pokladnu, zasadil se o vybudování silnice z Vratislavic do Vesce a Rochlice, velkou částkou podpořil výstavbu školy, prosadil zřízení pošty a podílel se i na založení pivovaru.

Kromě běžné produkce Ginzkeyho firma dodávala luxusní koberce na slavné adresy do celého světa. Členové rodiny Ginzkeyů se vedle podnikání věnovali podpoře kultury a hráli též významnou roli v počátcích Severočeského muzea. To dodnes ve svých sbírkách uchovává například originální návrh Alfonse Muchy pro Ginzkeyův koberec na Světovou výstavu v Paříži roku 1900, Ginzkeyovy koberce z původního vybavení muzejní budovy z roku 1898 nebo středověké textilie ze soukromého muzea rodiny Ginzkey.

čtk