K nejzajímavějším motivům restaurovaných negativů patří vratislavická zauhlovací věž
Severočeské muzeum v Liberci poslalo na restaurování další část z kolekce fotografií, které jsou spojené s kdysi vyhlášenou textilní firmou Ignaze Ginzkeye z Vratislavic nad Nisou na okraji Liberce. Jak už jsme informovali, odborný zásah čeká ještě v tomto roce 60 skleněných negativů. Jsou z velmi cenné sbírky, kterou muzeum získalo před dvěma lety, řekl ČTK ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.
"Postupně necháváme restaurovat ty, které jsou poškozené," dodal Křížek.
Kolekci 356 historických fotografií muzeum zakoupilo v roce 2020 od soukromého sběratele. Loni bylo z této sbírky odborně ošetřeno 35 poškozených skleněných negativů, letos to samé čeká dalších 60. Nejmenší jsou o rozměru 6,5 krát devět centimetrů, největší mají 24 krát 30 centimetrů. Letos na jejich restaurování získalo muzeum dotaci 100.000 korun od ministerstva kultury a 50.000 Kč od vratislavického městského obvodu. "Zhruba 20.000 korun doplatíme z rozpočtu muzea," uvedl Křížek.
Ignaz Ginzkey (1819–1876) patří mezi nejvýznamnější vratislavické rodáky. V 19. století tam založil továrnu na koberce známou později pod názvem Bytex a spolu se svými potomky se význačně podílel na rozvoji Vratislavic. Ginzkey nechal postavit domy pro své zaměstnance, založil nemocenskou pokladnu, zasadil se o vybudování silnice z Vratislavic do Vesce a Rochlice, velkou částkou podpořil výstavbu školy, prosadil zřízení pošty a podílel se i na založení pivovaru.
Kromě běžné produkce Ginzkeyho firma dodávala luxusní koberce na slavné adresy do celého světa. Členové rodiny Ginzkeyů se vedle podnikání věnovali podpoře kultury a hráli též významnou roli v počátcích Severočeského muzea. To dodnes ve svých sbírkách uchovává například originální návrh Alfonse Muchy pro Ginzkeyův koberec na Světovou výstavu v Paříži roku 1900, Ginzkeyovy koberce z původního vybavení muzejní budovy z roku 1898 nebo středověké textilie ze soukromého muzea rodiny Ginzkey.
čtk