Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kniha Nanovlákna profesora Davida Lukáše a jeho kolektivu získala Cenu Josefa Hlávky

19. 06. 2024 | 10:19

„Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,“ řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s částí svého kolektivu spoluautorů.

TUL Nanovlákna a jejich oceněný tým zprava Jan Valtera, Michal Trčka, Eva Kuželová Košťáková, David Lukáš a David Svoboda
Nanovlákna a jejich oceněný tým zprava Jan Valtera, Michal Trčka, Eva Kuželová Košťáková, David Lukáš a David Svoboda

Cílem knihy Nanovlákna s podtitulem Teorie, technologie a použití, která vyšla v polovině roku 2023 v nakladatelství Academia, je nabídnout přírodovědně, technicky a technologicky zaměřeným čtenářům ucelený text popisující teorii tvorby nanovláken, a to s důrazem na hydrodynamické nestability, technologie jejich výroby, s přihlédnutím zejména k elektrickému zvlákňování, a oblasti jejich využití, především ve zdravotnictví. Nechybí ani ekonomická a filozofická reflexe.

Podle hlavního editora profesora Davida Lukáše z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, je publikace Nanovlákna určena především studentům, akademikům a vědeckým pracovníkům, ale jsou v ní i kapitoly přístupné veřejnosti: například historický úvod nebo etická reflexe.

„V tomto pojetí je pro česky mluvící odbornou veřejnost takováto publikace o nanovláknech ojedinělá,“ říká prof. et prof. David Lukáš o díle, které jako hlavní autor a editor vedl.

„Publikace uzrávala více jak deset let,“ dodává David Lukáš, který se tvorbou, charakteristikou a aplikací nanovláken profesně zabývá už více jak 30 let. Dlouhá léta jako vedoucí katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL, poslední roky jako zakladatel studijního programu bioinženýrství na katedře chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, kde se dále věnuje teorii, technologii a aplikacím nanovlákenných materiálů vytvořených především technologií AC spinningu pro biologická a lékařská použití. Je také autorem desítek českých i evropských patentů v této oblasti.

Cena Josefa HlávkyMultidisciplinární kolektiv autorů pod vedením profesora Lukáše tvořili: MUDr. Ladislav Dzan, Ph.D., MDDr. Štěpánka Dzanová, RNDr. Věra Hedvičáková, Ph.D., doc. Ing. Věra Jenčová, Ph.D., doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D., Ing. Maxim Lisnenko, Ing. David Svoboda, Mgr. Michal Trčka, Ph.D., a doc. Ing. Jan Valtera, Ph.D.

Profesor Karel Rohlena jako člen Výboru sekce pro vědeckou a odbornou literaturu Nadace Českého literárního fondu při slavnostním předávání Cen Josefa Hlávky mimo jiné uvedl, že na knize si on osobně cení různorodosti oborů, které kniha o nanovláknech pokrývá, a dále uvedl, že je to vůbec první kniha navržená na toto ocenění, která má vysoký aplikační potenciál a představuje relativně novy obor, jenž je třeba představovat dál.

Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu

Literární cena Josefa Hlávky je udělována Nadací Českého literárního fondu a Nadáním J., M. a Z. Hlávkových. Cena je každoročně udělována za původní vědeckou monografii v oblasti věd společenských, věd lékařských, vědy o živé přírodě a vědy o neživé přírodě, která byla vydána v České republice v předchozím kalendářním roce. Výběr knižního titulu k ocenění provádí Výbor sekce pro vědeckou a odbornou literaturu Nadace Českého literárního fondu za účasti pověřeného člena správní rady Nadání. Na nadačním příspěvku pro každou ze čtyř vybraných publikaci se Nadání podílí částkou 25 000,- Kč. Cena se zpravidla předává na zámku Josefa Hlávky v Lužanech, obvykle v měsíci červnu.

Technická univerzita v Liberci (TUL)

Je veřejnou vysokou školou, která vznikla v roce 1953 a tento akademický rok slaví 70 let své existence. Univerzita má 6700 studentů zapsaných na sedmi fakultách. Součástí TUL je také výzkumný Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). TUL je kolébkou průmyslové výroby nanovláken, a to díky patentované technologii výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním – Nanospider®, kterou v roce 2004 představil světu tým profesora Oldřicha Jirsáka z Fakulty textilní TUL. Aktuální žebříček QS řadí TUL mezi 1200 nejlepších univerzit světa do ranku 1001–1200. V THE World University Rankings zaujímá TUL pozici 1501+. V hodnocení THE Emerging Economies pak TUL připadá pozice 401–500 z více jak 500 nejlepších univerzit z dané oblasti. Podle studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR je TUL pátá mezi českými institucemi, výzkumnými pracovišti a firmami s nejcitovanějšími patenty, mezi univerzitami v ČR je první. Za posledních deset let si výzkumníci a výzkumnice TUL připsali více jak 180 patentů, z toho přes dvě desítky z oblasti produkce nanovláken. Jsme na www.tul.cz.

TUL/Radek Pirkl