Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kopschova knihovna se po 265 letech dočasně přestěhovala z libereckého kostela

14. 12. 2024 | 10:17

Kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci po 265 letech dočasně přišel o Kopschovu knihovnu, která je nejstarší ve městě. Kvůli rekonstrukci části kostela budou knihy více než rok uschované v depozitáři Krajské vědecké knihovny v Liberci. Zpět se vrátí v roce 2026, řekl ČTK archivář Biskupství litoměřického Martin Barus.

kostel Kříže
Kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci, foto Kudy z nudy

Nejstarší knihovnu v Liberci založil v 18. století tehdejší liberecký děkan Anton Ignaz Kopsch. V roce 1759 využil přestavby kostela Nalezení sv. Kříže a prostor nad sakristií vyhradil a upravil pro svou cennou sbírku knih. Pro uložení svazků zde nechal zhotovit čtyři objemné barokní skříně s prosklenými dveřmi, které svému účelu slouží až do dnešních dnů. Pozdější liberečtí duchovní správci do knihovny přidávali další a další svazky, pro něž zbudovali další dvě skříně.

"Výjimečnost knihovny, která je stále v majetku libereckého arciděkanství, podtrhuje zejména její trvalé uložení na jediném místě. Přečkala zde všechny války, krize, totality a s nimi spojené pokusy si sbírku přivlastnit," uvedl Barus.

Pro sbírku je to tak nyní první stěhování z kostela od jejího založení. Knihy nechalo arciděkanství přemístit kvůli opravě střechy a zejména restaurování cenných nástropních maleb v místnosti, kde je Kopschova knihovna. Tyto malby, jež zobrazují alegorie vědy a náboženství, vytvořil v roce 1766 pražský freskař Jan Václav Spitzer.

Kopschovu knihovnu tvoří 1801 svazků, z nichž jeden byl sepsán před rokem 1500 a dalších více než 1000 před rokem 1800. Svazky jsou z oborů teologie, historie, zeměpisu, práva, filozofie, medicíny, fyziky i matematiky. "Prim hrála samozřejmě náboženská literatura, především kázání. Zaujala mě však i různá geografická či právnická díla. Z 19. století byla hojná regionální vlastivědná literatura, ale překvapivě také četné svazky děl s vojenskou tematikou,“ dodal Barus.

Všechna tato díla jsou nyní již uložená v krajské knihovně v Liberci. "Kopschova knihovna bude umístěna v klimatizovaném depozitáři až do doby ukončení opravy původních prostor, kam se následně opět vrátí,“ řekl vedoucí Bibliografického oddělení Krajské vědecké knihovny v Liberci Václav Kříček. Pracovníci knihovny toho využijí i k tomu, že provedou odbornou katalogizaci Kopschovy sbírky.

čtk