Koronavirus zvýšil zájem o zdravotnické obory v Liberci, na dříve hlavně dívčí škole přibývá také chlapců
Vyšší prestiž zdravotnických oborů, kterou přinesl koronavirus, i po odeznění pandemie přetrvává. Zájem o studium na Střední zdravotnické škole v Liberci je větší, než může škola uspokojit, přibývá také chlapců. Na dříve hlavně dívčí škole dnes tvoří muži zhruba desetinu studentů a přibývá jich, řekla ČTK ředitelka školy Jana Urbanová. Škola otevírá tři třídy maturitního oboru praktická sestra a také třídu tříletého oboru ošetřovatelství, na 100 míst měla loni zhruba 330 přihlášek, větší převis byl v Liberci na gymnáziích a obchodní akademii.
"Nám covid pomohl v tom, že se o zdravotnických povoláních začalo hovořit jako o vážených profesích, zdravotníci začali být vnímáni jako nepostradatelný článek pro společnost. Navíc je teď ta profese vnímaná nejenom jako vhodná pro ženskou část populace, i muži registrují, že ve zdravotnictví jsou pozice, kde je potřeba jejich síla a pomoc," doplnila Urbanová. Covid tak podle ní pomohl přilákat ke studiu na střední zdravotnickou školu víc chlapců.
Nároky na zdravotnický personál rostou a covid podle Urbanové také ukázal, že mladá generace není tak křehká, jak se někdy může zdát. Do nemocnic byly na vrcholu pandemie v rámci praxí nasazeny dvě stovky studentů a pedagogů. "Bylo to náročné, byla to pro ně obrovská výzva. Byly individuální případy dětí, které to psychicky nezvládaly dobře, ale bylo jich jen pár. Ukázalo se, že když se děti na zdravotnické vzdělávání dají, tak mají vysoké osobnostní předpoklady a jsou odolné. Máme skvělé děti, které jsou připravené pomáhat," dodala.
Distanční výuka a opatření spojená s pandemií ale také přinesla mnoho nového do výuky včetně využití informačních technologií. Pedagogové i studenti mají ve větší míře možnost využít on-line materiály, výuka je ale také interaktivnější. "Od covidu také pořádáme víkendové aktivity a prázdninové kempy, kde dětem nabízíme úplně jiný druh výuky, úplně jiný přístup, aby vlastní iniciativou vyhledávaly věci, které pro ně jsou podstatné. Je to takové učení hrou," řekla ředitelka.
Liberecká zdravotnická škola nabízí také navazující vzdělávání na vyšší odborné škole v oboru diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaná dětská sestra. Od školního roku 2021/22 nabízí také obor diplomovaný zdravotní laborant, který připravila ve spolupráci s libereckou univerzitou a Krajskou nemocnicí Liberec. Škola jím reagovala na zvýšenou poptávku právě po laborantech, uplatnění najdou nejen v laboratořích nemocnic, ale také třeba ve veterinární medicíně, potravinářském a vodárenském průmyslu nebo ve zdravotních a výzkumných ústavech.
První případy koronavirové nákazy potvrdily laboratoře 1. března 2020 u dvou pacientů v pražské Nemocnici Na Bulovce a jednoho v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. V Libereckém kraji testy první případ odhalily 12. března. Od té doby se v kraji podle údajů ministerstva zdravotnictví (MZ) prokazatelně nakazilo bezmála 197.000 lidí, což je téměř 44 procent z jeho 449.000 obyvatel. Maximem nových případů bylo 10.279 nově nakažených v jediném týdnu na přelomu ledna a února 2022. S koronavirem zemřelo v kraji 1675 lidí. V současné době hlásí lékaři týdně do deseti nemocných s covidem.
čtk