Krajská nemocnice Liberec ukázala veřejnosti stavbu Centra urgentní medicíny. Aktuálně tam pokračují demoliční práce
AKTUALIZOVÁNO: Krajská nemocnice Liberec ve středu odpoledne ukázala veřejnosti postup prací na novém Centru urgentní medicíny (CUM), jehož výstavba přijde včetně DPH na 3,8 miliardy korun. Největší zdravotnické zařízení v kraji plánuje podobné akce pro veřejnost dělat po dobu výstavby pravidelně.
"Je to nemocnice pro lidi, měli by vědět, jak pokračuje stavba pavilonu, který předurčí budoucnost nemocnice na dalších padesát sto let," řekl ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář.
Stavba nového centra začala v dubnu, v současné době pokračují demoliční práce, které provázejí i odstřely skalního podloží. Podle odhadů musí stavbaři pro založení nových budov odtěžit a odvézt zhruba 70.000 metrů krychlových zeminy, suti a kamene, z toho pětinu je nutné odstřelit. I dnes mohli lidé jeden z odstřelů zažít. Místo výbuchu bylo ale překryté třemi vrstvami speciálních švédských rohoží, takže materiál zůstal na místě a těžká technika ho pak odtěžila. "Dnes se dělaly tři odstřely," řekl stavbyvedoucí Ondřej Jandejsek.
Stavbu realizuje dodavatelské sdružení založené jako Společnost pro Nemocnici Liberec SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN.
Kvůli odstřelům není třeba nikoho evakuovat, otřesy jsou v okolních budovách a v nemocničních pavilonech sotva postřehnutelné, na přístroje ani pacienty žádné zásadní dopady nemají. "My jsme při prvním zkušebním odstřelu umístili v budově D a dalších objektech snímače a zkoumali jsme, jak ten zkušební odstřel ovlivní kmitání podlahy a dalších konstrukčních prvků, ale ukazuje se, že všechno je v pořádku," doplnil náměstek ředitele nemocnice pro výstavbu Petr Moos.
Stavba nové nemocnice pokračuje podle harmonogramu, v současném horkém a suchém počasí jsou ale podle Jandejska práce velmi náročné, komunikace pravidelně čistí, při bourání musí prostor skrápět, k dispozici mají mlžné dělo. "To používáme, když zahajujeme velký objem bouracích prací," řekl stavbyvedoucí. Další velké bourání čeká stavbaře na přelomu července a srpna, kdy půjde k zemi poslední budova podél Husovy ulice, což si na několik dní vyžádá její úplné uzavření pro dopravu.
Pro libereckou nemocnici jde o nejvýznamnější stavbu se posledních 40 let, hotová by měla být v červnu 2026. Nemocniční pavilon a sousední parkovací dům zásadně promění dolní část rozlehlého nemocničního areálu v centru města mezi ulicemi Husova, Jablonecká a Klášterní. Stavba zásadně ovlivnila provoz nemocnice, uzavřený je pro všechna vozidla hlavní vjezd do areálu a provoz v něm je jednosměrný. Od dalších částí areálu stavba odřízla budovu D, kde je oddělení následné péče, stomatochirurgie, ORL a oční. Přístup tam je z Jablonecké ulice.
čtk
Zahájení stavby letos v květnu, předpokládané dokončení v červnu 2026. Náklady na stavbu bez DPH a inflace: 3,15 miliardy korun. takové jsou v kostce údaje o budovaném Centru urgentní medicíny, které roste v areálu Krajská nemocnice Liberec. Průběh stavby, která pacientům dopřeje kvalitní a účinnou léčbu odpovídající standardům současné doby, si přišel prohlédnout hejtman Martin Půta, uvedl ke středeční exkursi FB profil LIberecký kraj.
Zdroj: FB LIberecký kraj