Liberec schválil změnu územního plánu, která umožní rozšíření gymnázia F. X. Šaldy
Liberečtí zastupitelé dnes jednohlasně schválili změnu územního plánu, která umožní rozšíření krajského gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Podle náměstka primátora Adama Lenerta (ANO) se změnu podařilo na české poměry schválit v neobvykle krátké době.
"Tady patří velké poděkování odboru územního plánování, který stanovil možná český rekord v pořizování změny územního plánu ve velkých městech. Za čtyři měsíce od zadání tady máme finální změnu územního plánu," řekl Lenert. Standardní doba v Liberci pro změnu územního plánu je zhruba rok.
Část zastupitelstva také chtěla, aby se jim hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) a jeho náměstek Zbyněk Miklík (Piráti) omluvili za to, že je křivě obvinili ze zdržování výstavby pavilonu gymnázia. K přijetí takového usnesení chyběly dva hlasy. Pro hlasovalo 18 z 35 přítomných zastupitelů, potřeba byla 20 hlasů.
Spor vznikl kvůli tomu, že projekt přístavby gymnázia vytvořený krajem byl v rozporu s platným územním plánem Liberce a město odmítlo vyhovět kraji, aby stavbě udělilo výjimku. Apel hejtmana dokonce zastupitelé svým červnovým usnesením označili za nezákonný nátlak.
Problém byl ve výšce stavby 17,2 metru, územní plán ale před schválenou změnou umožňoval maximálně patnáctimetrovou výšku. Kraj neúspěšně argumentoval tím, že stavba bude v extrémním svahu, což umožňuje její výšku posuzovat individuálně. Liberec ale za takové stavby považuje svahy se sklonem nad 36,4 procenta, svah pro přístavbu gymnázia má jen 14,3 procenta. Pokud by město kraji udělilo výjimku, hrozilo, že by o individuální posouzení mohli žádat stavbaři skoro na třetině zastavěného území Liberce.
Přístavbu s odhadovanými náklady nad 300 milionů korun by gymnázium mohlo mít postavenou za dva roky. Díky ní bude moci v každém ročníku čtyřletého studia zvýšit počet tříd ze dvou na tři. Kraj chtěl původně kapacitu gymnázia rozšířit už od příštího školního roku, to ale podle Půty není reálné. "Myslím, že na tom je v radě kraje shoda, že nutit gymnázium, aby další třídu otevřelo od příštího roku a pak se dva roky studenti učili v nějakých provizorních podmínkách, není úplně dobrý nápad," uvedl pro ČTK.
čtk