Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec vyhláškou zakáže bivakování bezdomovců v centru města a na dalších místech

26. 06. 2025 | 21:21

Liberec vyhláškou zakáže bivakování a táboření v centru, parcích i na dalších veřejných místech ve městě. Pro stejné lokality bude platit i zákaz konzumace alkoholu. Vyhlášku dnes schválili zastupitelé města, účinná bude od 16. července. Vedení Liberce si od toho slibuje, že strážníci budou moci řešit problémy s bezdomovci účinněji než dosud.

bezdomovec5
Ilustrační foto

"My bychom rádi, aby v centru města nedocházelo k nějakému, když to přeženu, vytváření příbytků matrací, tak jak to možná vidí občané někde ve světě. Aby nebyla nějaká stanová městečka bezdomovců," řekl ČTK primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Podle něj ale nechtějí jít jen cestou represe. "Máme pro bezdomovce připraveno několik lokalit, kde se jim bude poskytovat pomoc. Jedno místo vzniká teď nově na Pastýřské ulici, kde dřív už sloužilo," dodal.

Vyhlášku měli zastupitelé původně schvalovat už v dubnu, vedení radnice se ale rozhodlo, že ji nechá ještě posoudit místními komisemi z jednotlivých čtvrtí. I na základě jejich podnětů doznala vyhláška několika změn. Asi tou nejzásadnější je jiný způsob vymezení lokalit, na které se zákaz vztahuje. Místo oblasti městské památkové zóny jsou ve vyhlášce označené konkrétní ulice.

"Opustili jsme myšlenku ochrany celé památkové zóny, protože v posledních letech nebyly z mnoha částí památkové zóny hlášeny přestupky proti pití alkoholu a podobně. A na tuto zmenšenou zónu jsme už jen přidali ochranu proti bivakování. To znamená, jdeme zhruba na ochranu kolem deseti procent původní plochy památkové městské zóny," dodal primátor.

Zákaz bivakování, táboření a pití alkoholu se vztahuje na okolí terminálu MHD, náměstí a ulice u historické radnice, parky, dětská hřiště, okruh 100 metrů od škol a autobusových zastávek, okolí večerky Žabka v Rochlici a prodejny v Horské ulici. Stejný zákaz bude platit ve Vratislavicích pro okolí úřadu městského obvodu, multifunkčního kulturního centra a dvou prodejen. Výjimku budou mít v těchto oblastech kulturní, sportovní, společenské akce a silvestrovské oslavy a také předzahrádky restaurací. Na ně se zákaz pití alkoholu nevztahuje.

čtk