Liberec za opravu Vítězné ulice zaplatí 71 milionů. Práce na proměně v bulvár začnou na konci léta
Liberec za finální úpravu frekventované Vítězné ulice zaplatí 71 milionů korun, očekával cenu o devět milionů vyšší. Zakázku získala firma Eurovia. Práce by měla zahájit na konci srpna a dokončit v prosinci, řekl ČTK náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj).
Podle původních záměrů města měla být tato ulice už několik let kompletně opravená, její rekonstrukci radnice zahájila už v roce 2017. Hotový je ale zatím jen úsek od křižovatky s Husovou ulicí dolů ke křižovatce s Masarykovou ulicí. Na opačné straně ve stoupání ke Štefánikovu náměstí jsou zatím dokončené opravy inženýrských sítí včetně vodovodu a kanalizace a silnice má jen provizorní povrch. Právě v této části budou silničáři od konce léta pracovat.
"Upravíme ji do profilu sběrné komunikace s přidanými pruhy pro cyklisty. Parkovací místa v tomto případě budou v podélném stání, protože kolmé nebo šikmé parkovací stání tam podle zákona být nemohou. Přibudou tam stromy, bude jich 54 nových, a samozřejmě se kompletně opraví chodníky, veřejné osvětlení, přibude nějaká drobná infrastruktura," řekl Janďourek.
Součástí prací bude podle něj i obnova přilehlého parku u bývalého pavilonu Bytexu na výstavišti. "To znamená budeme opravovat historický plot, přibude nové schodiště, opravíme plochy a budeme stabilizovat svah, který se tam trochu sesouval," dodal náměstek.
Chystaná oprava by podle něj měla navíc vyřešit problém se zatékáním vody do Oblastní galerie, která je v ďolíku křižovatky ulic Masarykova a Vítězná. Voda památkově chráněnou budovu ohrožuje při vydatných srážkách, kdy na křižovatku známou i pod názvem Zlatý kříž stéká voda z přilehlých kopců. Kanalizace ji není schopna za současného stavu pojmout a na křižovatce se tvoří laguna hluboká i několik desítek centimetrů.
čtk
Charakterem se má přiblížit historické podobě z přelomu 19. - 20. století
Letos zahájíme rekonstrukci ulice Vítězné. Proměníme ji v krásnou městskou třídu. Charakterem se chceme přiblížit historické podobě z přelomu 19. - 20. stoleti. Vysázíme zde 52 nových stromů, přibudou nové pruhy pro cyklisty, parkování, obnovíme historický plot u bývalého pavilonu Bytex, osadíme kvalitní městský mobiliář a nové veřejné osvětlení. Uplatníme zde nové postupy při hospodaření s dešťovou vodou, tak abychom ji co nejvíce dostaly ke stromům jako zálivku.
Zdroj: FB Jiří Janďourek