Liberec začne zájemce z řad bezdomovců proti koronaviru očkovat za dva týdny

12. 09. 2021 | 11:12

Liberec začne zájemce z řad bezdomovců očkovat proti covidu-19 po 20. září. Od Libereckého kraje získal 50 jednodávkových vakcín od firmy Johnson & Johnson, která se pro tyto případy jeví jako nejvhodnější. Náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) ale předpokládá, že zájem bude nižší. Podle odhadů radnice žije na ulici v krajském městě kolem 200 až 300 lidí.

covid woman-5921371 1280
Ilustrační foto

"Zatím tak odhadujeme, že minimálně 20 lidí by to mohlo využít. Uvidíme, jestli to číslo ještě maličko nevzroste," uvedl Langr.

Páté největší město v zemi původně s žádostí o vakcínu oslovilo ministerstvo zdravotnictví, nakonec ji získalo od Libereckého kraje. "Ve spolupráci s Českým červeným křížem budeme očkovat v týdnu od 20. září ve dvou termínech na dvou místech. A pomalu začínáme připravovat terén, aby ti lidé, kteří skutečně zájem mají, tak aby se na jedno z těch dvou míst, které jsou jim důvěrně známá, dostavili a tu dávku obdrželi," řekl liberecký náměstek.

Podle něj jsou lidé bez domova skupinou, která většinou není schopna zvládnout registraci a dostavit se sama k očkování. "Z mnoha důvodů, jako jsou chybějící doklady, chybějící zdravotní pojištění nebo neznalost informací. Jde přitom o skupinu velmi rizikovou, jsou to často lidé staří, s mnoha onemocněními, jsou tam často závislosti nebo ještě kombinace s psychiatrickým onemocněním. Nemají své praktické lékaře a je třeba s tím něco dělat," dodal.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace