Liberecká střední škola strojní, stavební a dopravní má nové centrum vzdělávání se zaměřením na obrábění kovů a vstřikování plastů
Nové centrum odborného vzdělávání se zaměřením na obrábění kovů a vstřikování plastů dnes otevřeli na Střední škole strojní, stavební a dopravní v Liberci. Díky projektu za téměř 77 milionů korun modernizovala škola prostory dílen a získala špičkové stroje a vybavení. V dílnách tak jsou moderní vstřikovací lisy, počítačem řízené frézky a obráběcí stroje (CNC), ale také například vybavení pro 3D tisk, řekl ČTK ředitel školy Josef Janeček.
Střední škola nabízí technické a řemeslné obory se zaměřením na zpracování plastů, strojírenství, stavebnictví a dopravu, provozuje i svářečskou školu. Aktuálně má podle Janečka 750 žáků, do prvních ročníků jich nabírala kolem 200. Zatímco maturitní obory jsou podle něj většinou naplněné, o ty učňovské byl zájem menší, a tak vypisovali druhé kolo přijímacího řízení. Škola působí v Liberci na čtyřech místech, Janeček věří, že moderní vybavení pomůže zvýšit atraktivitu školy.
Většinu nákladů projektu hradil ze svého Liberecký kraj, 27 milionů získal z evropských fondů. "Jsme kraj, který je hodně zaměřený na průmysl a průmyslovou výrobu, a ta se samozřejmě mění, a jak se mění technologie, tak samozřejmě chceme, aby naše školy, jak maturitní obory, tak obory bez maturity, právě na ty nové technologie reagovaly. Vedle investic do škol je ale důležitá také spolupráce s konkrétními firmami a ta myslím, že na většině škol funguje," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Na podporu vzdělávání, hlavně technického, se Liberecký kraj zaměřuje dlouhodobě. V minulém programovacím období vybudoval za 712 milionů korun centra odborného vzdělávání v osmi středních školách. Dvě třetiny nákladů zaplatily evropské a státní fondy. Moderní podmínky k výuce i vybavení díky tomu získali studenti Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu, Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci, sklářské školy v Kamenickém Šenově a školy řemesel v Jablonci nad Nisou a také škol v České Lípě, Turnově a ve Vysokém nad Jizerou.
V novém programovacím období jsou v plánu čtyři centra. Už v březnu dokončili na Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou za bezmála 90 milionů korun odborné centrum zaměřené na robotiku a strojírenství. Před dokončením je odborné centrum při střední zdravotnické škole v Turnově zaměřené na zdravotnictví a sociální obory, které přijde na 59 milionů. V plánu je ještě odborné centrum pro stavebnictví v Semilech s odhadovanými náklady 140 milionů korun. "Stavba začne zřejmě v příštím roce," řekl ČTK náměstek hejtmana pro školství Jiří Čeřovský (ODS).
čtk