Liberecká zoo získala dočasně náhradu za uhynulou žirafu Rothschildovu
Liberecká zoo získala dočasně náhradu za šestnáctiletou samici žirafy Rothschildovy, která nečekaně uhynula v polovině března a zůstala po ní desetiměsíční samička. Ze Safari Parku Dvora Králové má zapůjčenou devítiletou samici. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
Po úhynu chovné samice zůstal liberecké zoo kromě mláděte jen dospělý samec, proto zoologové hledali jinou dospělou samici. Do Liberce přijela ve středu, zoo ji získala díky vstřícnosti zoologů ze Dvora Králové. "Díky jejich pomoci se nám podařilo tento komplikovaný a pro vývoj mláděte ne úplně příznivý stav rychle vyřešit. Zatím se zdá, že začlenění nové samice bude bez větších komplikací. Ihned po příjezdu byla samice umístěna do velkého vnitřního stání, zvyká si na podmínky, a do venkovního výběhu bude vypuštěna za několik dní. Spojení samice s mládětem zatím naštěstí probíhá bez negativních interakcí, obě zvířata se od prvního okamžiku respektují," uvedl liberecký zoolog Luboš Melichar.
Devítiletá samice zůstane v péči libereckých chovatelů minimálně do podzimu, poté by se měla vrátit zpět do safari parku. "Zároveň by mohla také zabřeznout s naším geneticky cenným chovným samcem," dodal Melichar. Do Dvora Králové by se žirafa mohla vrátit i s mladou samičkou, které nyní bude dělat jakousi náhradní tetu, doplnili dvorští chovatelé.
Větší skupinu žiraf zatím liberecká zoo nechce kvůli plánované rekonstrukci jejich pavilonu. Před začátkem stavebních prací bude muset zvířata dočasně přesunout do jiných zoologických zahrad, což nebude snadné. "Sehnat dlouhodobější umístění pro žirafy v době, kdy takřka každý chovatel bojuje s nedostatkem místa pro vlastní odchovance, není vůbec jednoduché," řekl Melichar. Plánovaná rekonstrukce je ve fázi tvorby projektové dokumentace, práce začnou nejdříve na začátku příštího roku.
Případným potomkem dvorské samice a libereckého samce by evropský chov získal významný přírůstek. V případě obou rodičů totiž zoologové podrobně znají jejich rodokmen. "To je u žiraf poměrně vzácné, a potomek těchto dvou žiraf by i proto měl velmi dobré vyhlídky na uplatnění v dalším chovu. Věříme, že naše samice v Liberci zabřezne," uvedl zoolog dvorské zoo Luděk Čulík.
Žirafa Rothschildova patří k nejohroženějším poddruhům žirafy. V přírodě je její populace odhadována na několik set jedinců žijících v Ugandě a Keni. Dospělí samci měří v průměru pět metrů a váží až 1,5 tuny. Liberecká zoo chová žirafy Rothschildovy od roku 1985, kdy do zahrady přicestovaly první dvě samice Mahulena a Jesika. Za dobu chovu prošlo zoologickou zahradou přes 50 žiraf.
Dvorský safari park nyní chová 14 žiraf Rothschildových a deset žiraf síťovaných a patří k nejúspěšnějším chovatelům žiraf na světě. Dosud se ve Dvoře Králové narodilo 270 žiraf, z toho 176 bylo Rothschildových, zbytek připadá na žirafy síťované. Pro udržitelnost chovu žiraf Rothschildových je klíčové udržovat co nejpestřejší genetiku celé populace, uvedla dvorská zoo.
čtk