Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Libereckou seniorskou ombudsmankou je Anna Vereščáková. Pomůže starším občanům, když...

15. 02. 2021 | 14:17

Libereckým seniorům starším 65 let a osobám, které pobírají invalidní důchod, nabízí Komunitní středisko Kontakt Liberec službu seniorské ombudsmanky. Tuto bezplatnou službu pro občany zajišťuje středisko Kontakt, příspěvková organizace, ve spolupráci se statutárním městem Liberec.

verečšákováOmbudsmanka
Foto: www.liberec.cz

Novou seniorskou ombudsmankou v Liberci je ode dneška Anna Vereščáková. S její předchůdkyní Lenkou Tarabovou město po dvou letech ukončilo spolupráci kvůli zneuctění židovské symboliky. Pro výkon práce ombudsmanky kvůli tomu začal platit etický kodex.

"Vychází to z té nepříjemné zkušenosti, kterou jsme museli před měsícem absolvovat," řekl dnes novinářům Michael Dufek, ředitel městské příspěvkové organizace Komunitní středisko Kontakt Liberec. Přes Kontakt je služba seniorské ombudsmanky v Liberci zajišťována. Důvodem k ukončení spolupráce s Tarabovou bylo to, že si při protestech proti vládním koronavirovým opatřením a očkování na oblečení připnula žlutou šesticípou hvězdu s nápisem Neočkovaný. Podle etického kodexu se musí ombudsmanka vyvarovat i nevhodného a nedůstojného vystupování a ve svém osobním a pracovním životě zdržet všeho, co by mohlo narušit důvěru v její nezávislost nebo nestrannost.

Vereščáková v minulosti pracovala na liberecké radnici a řídila také příspěvkovou organizaci města Dětské centrum Sluníčko. Od loňského roku je členkou Rady seniorů České republiky. "Věřím, že byť zatím krátké zkušenosti, které jsem v dané oblasti doposud mohla pochytit, tak i pro pozici seniorské ombudsmanky určitě zúročím," uvedla Vereščáková.

Funkci ombudsmana zřídil Kontakt v dubnu 2019. Jde o bezplatnou službu, která má pomoci seniorům a invalidním důchodcům v situacích, kdy si nevědí rady.

čtk

Od února letošního roku tuto službu vykonává Anna Vereščáková. Od loňského roku je členkou Rady seniorů České republiky. „Bylo mi ctí, když se na mě statutární město i Kontakt obrátily s nabídkou na tuto práci. Jsem ráda, že se mohu oblasti práce se seniory věnovat,“ uvádí Anna Vereščáková.

A s čím může ombudsmanka pomoci?

Pomůže řešit problematiku bydlení, ochrany spotřebitele, bezpečnosti, dluhy, otázky týkající se sociální oblasti, ale také problémy s úřady a problematické mezilidské vztahy.

Oblasti témat:

• Když je úřad nečinný – tj. nevydal rozhodnutí ve stanovené lhůtě apod.

• Když se domníváte, že se k Vám úřad nebo úředník chová arogantně, nevhodně nebo nesouhlasíte s postupem úřadu.

• Když řešíte občanskoprávní záležitosti (např. spory se sousedy, nevýhodné kupní smlouvy, dluhovou problematiku aj.).

• Když potřebujete poradit v oblasti bydlení a sociálních dávek.

• Když řešíte otázky týkající se Vaší osamělosti a bezpečnosti.

• Když jsou ohrožena Vaše práva.

Služba má sloužit jako rádce a průvodce pro lidi, kteří si nevědí rady. „Neklademe si za cíl suplovat odborné sociální poradenství ani činnost odpovědných institucí, ale snažíme se podat seniorům pomocnou ruku v oblastech, ve kterých to potřebují. A myslíme si, že v dnešní turbulentní době bude této pomoci více než třeba kvůli rostoucímu osamění, dluhům, bydlení i šmejdům všeho druhu. I proto jsme s obsazením funkce tak spěchali,“ dodává náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr, který nad projektem v roce 2019 převzal záštitu, stál u jeho zrodu a pečlivě dohlížel na jeho přípravy.

Zájemci si budou moci i nadále objednat konzultaci prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách Kontaktu nebo vyplněním tiskopisu, který bude k dispozici v Centrálním klubu seniorů, v budově nového magistrátu a historické radnice. Ten potom stačí vhodit do k tomu určené ombudsmanské schránky. Konzultační hodiny s Annou Vereščákovou  budou po předchozí telefonické  dohodě formou osobní schůzky, případně po telefonu. Senioři dostanou v této době vybrat, který způsob preferují.

Pozice seniorské ombudsmanky je v Liberci od dubna 2019 zcela nová a kompetenčně jde o poradní orgán ředitele Komunitního střediska Kontakt, Liberec. V roce 2019 proběhlo 68 konzultací a v loňském roce 27.

Finančně je toto místo pokryto z rozpočtu města, protože Kontakt je příspěvkovou organizací statutárního  města Liberec.

Více informací na tel. 485 244 992 nebo v Centrálním klubu seniorů, Palachova 504/7, Liberec. Návštěva je možná pouze po předchozím objednání prostřednictvím vyplněného formuláře na druhé straně letáku, který je nutné vhodit do určené schránky nebo elektronického formuláře na www.ksk-liberec.cz.

LB/Jana Kodymová

Graf_Seniorský_ombudsmanGraf_Seniorský_ombudsman