Liberecký veletrh JobTUL Days umožňuje studentům potkat se se zaměstnavateli
AKTUALIZOVÁNO: Na Technické univerzitě v Liberci dnes začal dvoudenní kariérový veletrh JobTUL Days 2024. Součástí programu je veletrh pracovních příležitostí, kde se s nabídkou práce a stáží představilo 65 firem a institucí, je to víc než loni, řekla ČTK prorektorka pro rozvoj Lenka Burgerová. Veletrhy pracovních příležitostí se na univerzitě konají od roku 1996, od loňska ale ve výrazně větším formátu a zájem mezi zaměstnavateli i studenty roste.
Liberecká univerzita oslavila v minulém akademickém roce 70 let od svého založení. Vznikla z původní Vysoké školy strojní, k níž později přibyla textilní fakulta. V letech 1990 až 1995 se škola rozrostla o fakulty pedagogickou, ekonomickou, architektury a mechatroniky, ke kterým v roce 2016 přibyla sedmá fakulta zdravotnických studií. Od roku 2009 má škola také výzkumný Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie (CXI). Podle Burgerové je ale stále spojována hlavně se strojními a textilními obory.
Na veletrh se ale daří univerzitě přilákat i zaměstnavatele z jiných oblastí než strojírenství nebo automobilový průmysl, pracovníky tak dnes na univerzitě lákaly třeba banky nebo pojišťovny, ale také například Bezpečnostní informační služba, Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo státní podnik Řízení letového provozu České republiky. "Myslím, že letos máme mnohem pestřejší skladbu, máme tady i stánky firem, které se věnují třeba vesmírnému výzkumu," poznamenala Burgerová.
Pravidelným účastníkem podobných akcí je liberecký výrobce plastových dílů pro automobily Magna Exteriors (Bohemia). Vedoucí personálního oddělení Robert Soukup se dnes snažil do firmy nalákat zejména technology. Požadavky uchazečů o práci se podle něj ale od předchozích generací liší. "Hodně tlačí na workbalance, nechtějí být v práci do večera jako předchozí generace, home office už je automatický, ptají se na dovolené a bonusy, není to jen o mzdě," řekl Soukup.
Že se představy studentů a zaměstnavatelů často rozcházejí, potvrdila i Burgerová, i tomu by měla podle ní akce pomoci. "Snažíme se, aby se studenti a zaměstnavatelé lépe poznali, aby studenti zjistili, co od nich firmy skutečně budou požadovat, a co jim nabízejí, a firmy naopak aby zjistily, co jim mohou nabídnout studenti," doplnila prorektorka. Tématu se dnes věnoval diskusní stůl, studentům ale JobTUL Days nabízí také přednášky, pomoc s vytvořením profesního životopisu nebo profesionálního fotografa, který pomůže s vytvořením kvalitní prezentace.
čtk
Více informací k jeho programu najdete na: www.jobtuldays.cz.