Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na Ještědu už přes měsíc vyrábějí "sníh". Z kouzelného stroje vycházejí polámané destičky ledu

09. 11. 2021 | 6:56

Na libereckém Ještědu vyrábějí už od 6. října umělý sníh. Areál se chystá na sezonu, po loňské covidem zmařené zimě má co dohánět. Sjezdovka Nová Skalka je díky novému nočnímu osvětlení připravena na večerní lyžařské zážitky, hlásí FB skiareálu.

zasněžování
Foto z FB Ještěd, hory za rohem

Večerní lyžování na 1, 5 km dlouhé sjezdovce s šířkou až 45 metrů se tak od letošního roku stává realitou.

I když počasí posledních dní na to nevypadá, Na Ještědu sníh vyrábějí pořád. Přípravy na zimu probíhají 24 hodin / 7 dní v týdnu a to díky unikátní technologii SnowFactory od TechnoAlpin, uvádí facebookový profil Ještěd, hory za rohem.

Foto: Ještěd, hory za rohem

Naději, že se lyžování efektivně vzepře globálnímu oteplování, představila jihotyrolská firma Technoalpin svým produktem Snowfactory.

Továrna na sníh

Zásadní výhoda Snowfactory je ale v tom, že se výrazně zvýší pravděpodobnost včasného otevření střediska, tedy před Vánoci, kdy se naplno projevuje posezónní hlad lyžařů a vánoční prázdniny jim dávají pro lyžování časový prostor. Sníh ze Snowfactory vytvoří kvůli své nízké teplotě spolehlivě podchlazený podklad. To, co vypadává z kouzelného stroje, totiž není sníh, ale tenké polámané destičky ledu, které se jeho další distribucí a zejména v útrobách frézy sněžné rolby upravující trať promění v drobné krystalky připomínající sypký zmrzlý sníh, kvůli své konzistenci někdy nazývaný cukr.

Abyste si na takovém sněhu mohli příjemně zalyžovat, musí dozrát, stát se kompaktním, přijmout něco vzdušné vlhkosti. Nebo lépe se musí pokrýt běžným technickým sněhem. Podklad ze Snowfactory, i minimální, zvýší efektivitu konvenčního zasněžování, protože čerstvé a často dostatečně nezchlazené krystalky sněhu ze sněžných děl dopadnou na podchlazený podklad – vrstvu sněhu ze Snowfactory, – kde neroztají. Navíc na takový podklad bude stačit o dost tenčí vrstva technického sněhu, takže středisko dokáže spustit opravdu plný provoz po prvních mrazivých dnech.

Foto: Ještěd, hory za rohem

Jak sníh vzniká?

Celý proces tvorby tohoto typu sněhu začíná tím, že se čistá voda jednoduše zmrazí v tepelném výměníku – chladicí prostředky jsou v uzavřeném oběhu a nemohou se tak dostat na sjezdovku a znečišťovat přírodu, stejně jako je tomu u domácího mrazáku. Celé zařízení vypadá jako nákladový lodní kontejner a funguje právě jako obrovský mrazák nebo výrobník ledové tříště, někdy je též přirovnáváno ke klimatizaci. Ve vnější oddělené vrstvě kontejneru je v potrubí chladicí chemická látka, od níž je další vrstvou oddělena voda, která díky vzniklému chladu zmrzne.

Nejedná se tedy, jak jsme už uvedli, o sníh, ale spíše ledovou drť (ledová tříšť, kterou si v létě kupujeme v cukrárnách, je dost zavádějící, obsahuje hodně tekuté vody, zatímco led ze Snowfactory je kapalné vody díky svému zchlazení zbaven). Technicky vzato jsou z co nejčistší vody (systém je vybaven velmi technologicky náročnou soustavou filtrů) vytvořeny „šupinky“ ledu o teplotě cca –5 °C s co nejnižší zbytkovou vlhkostí – proto může vytvořený sníh absorbovat okolní vlhkost, čímž se zvyšuje jeho trvanlivost (viz níže), a ty jsou pak drceny, distribuovány a rozprašovány na sjezdovku v okruhu 200 metrů. Za hodinu jedno zařízení vyprodukuje až 2,3 tuny zmrzlé hmoty.

Výhodou systému je i jeho jednoduchost při instalaci – dodáván je totiž v jednoduše přepravitelném samostatném kontejneru, který je umístěn na svah, napojen na elektřinu a vodu a již může vesele zasněžovat – energie zařízení sice spotřebuje až pětkrát více než tradiční sněžná děla, ale oproti jejich spotřebě cca 400 litrů vody za minutu spotřebuje Snowfactory pouhých asi 60.

Zdroj: FB Ještěd, hory za rohem, www.snow.cz