Na liberecké univerzitě volí nový akademický senát, některé fakulty hlasují poprvé on-line
Na Technické univerzitě v Liberci volí nový akademický senát, na některých fakultách využili poprvé možnost on-line hlasování. Jedním z důvodů je snaha zapojit ve větší míře studenty, jejich účast ve volbách akademického senátu je tradičně nízká, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Adam Pluhař. Univerzita má sedm fakult a všechny jsou v senátu zastoupeny stejně, každá volí dva zástupce z řad svých akademických pracovníků a jednoho studenta. Nový senát bude pracovat od září 2023 do srpna 2026.
Volby začaly minulý týden a skončí 20. června, o způsobu hlasování rozhodují samy fakulty. On-line hlasování zvolili na třech fakultách, na ostatních se hlasuje prezenčně. "On-line formu voleb do Akademického senátu TUL mohou fakulty organizovat poprvé. Průkopníkem je v této oblasti Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická," řekl k nové formě voleb předseda akademického senátu Vlastimil Hotař. On-line se minulý týden hlasovalo také na ekonomické fakultě a dnes na fakultě zdravotnických studií.
Jedním z důvodů on-line volby je podle Hotaře snaha zvýšit nízkou účast zejména studentů. Třeba na ekonomické fakultě hlasovalo podle něj při minulých volbách jen 15 studentů z 916, což je účast 1,6 procenta. Na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické dorazilo z 1889 studentů k volbám jen sedm. "On-line volby mohou účast zvýšit, ale obecně se na nízké účasti studentů podílí malé povědomí o funkci senátu mezi studenty a malé odhodlání se do dění na univerzitě zapojit," řekl předseda akademického senátu.
Možnost volit své zástupce je přitom podle Hotaře jednou z výsad vysokých škol a univerzit. "Máme samosprávu, a tak mnoho rozhodnutí můžeme udělat podle našich vnitřních představ. Senát může mimo jiné ovlivnit směřování univerzity přes volbu rektora. Každoročně také schvaluje rozpočet univerzity, důležité vnitřní předpisy a dokumenty jako je statut univerzity, akreditační řád, studijní a zkušební řád a další. Akademický senát je i přirozeným místem pro diskusi a výměnu názorů," dodal.
Liberecká univerzita vznikla před 70 lety z Vysoké školy strojní, o něco později vznikla samostatná textilní fakulta. V letech 1990 až 1995 se škola rozrostla o další čtyři fakulty - pedagogickou, ekonomickou, architektury a mechatroniky, ke kterým v roce 2016 přibyla ještě sedmá - fakulta zdravotnických studií. Od roku 2009 působí ve škole také Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Univerzita má přes 6000 studentů, z toho zhruba deset procent ze zahraničí.
čtk