Noc kostelů dnes nabídla výhled z věže kostela sv. Vincence z Pauly v Liberci
Netradiční pohled na Liberec z ochozu věže novorománského kostela svatého Vincence z Pauly na Perštýně, výstavu děl sklářských výtvarníků manželů Miluše a Reného Roubíčkových v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova nebo třeba Gregoriánský chorál v kapli Panny Marie U Obrázku v Ruprechticích nabídla páteční Noc kostelů návštěvníkům v Libereckém kraji. V krajském městě se letos do projektu zapojilo 12 kostelů a modliteben, v celém Libereckém kraji jich bylo přes 70.
"Cílem Noci kostelů je přivést lidi do kostelů, modliteben, případně dalších objektů různých církví a ukázat jejich duchovní, ale i architektonickou a uměleckou hodnotu," řekla ČTK náměstkyně hejtmana pro kulturu a památkovou péči Květa Vinklátová.
Kostel sv. Vincence z Pauly v Liberci postavený na konci 19. století, který většina Liberečanů zná díky jeho fasádě jako "červený kostel", patří Církvi adventistů sedmého nebe. V 70. letech minulého století ho koupila za 30.000 korun jako ruinu a vlastními silami si pak adventisté kostel zrekonstruovali. Z původního vybavení v něm nic nezbylo, to ale adventistům příliš nevadí, protože jako protestanti preferují prostou výzdobu.
Do Noci kostelů se červený kostel zapojuje pravidelně, letos tu zároveň připomněli 30 let svého působení v Česku mezinárodní humanitární organizace ADRA, kterou právě tato církev založila. "Už odpoledne jsme sem pozvali Ukrajinský klub, což je projekt, který organizujeme ve spolupráci s libereckou knihovnou," řekl ČTK vedoucí dobrovolnického centra ADRA Michal Čančík.
Ukrajinský klub ale není jediným projektem na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, od dubna funguje právě v kostele sv. Vincence z Pauly Centrum Slunéčko, které nabízí celodenní program pro děti uprchlíků. "Je fajn, že ten kostel neslouží jen pár hodin v týdnu, ale slouží, když je to potřeba. Teď je tu většinou kolem 30 dětí od tří let do zhruba druhé třídy. Stará se o ně tým ukrajinských učitelek a také psycholožka a dobrovolníci, musím říct, že za ty dva měsíce už se mnohé z těch dětí domluví i česky," doplnil Čančík.
V podvečer se kostel otevřel pro veřejnost, do otevřených dveří mířily desítky lidí. V hlavní loni kostela byla připravena projekce o práci organizace ADRA, ale také klavírní koncert, prodejní výstava obrazů. Lidé mohli vyrazit na komentované prohlídky kostela nebo si vyšlápnout na věž. "Chodíme každý rok do jiného kostela, nejsme věřící, a tak je to pro nás příležitost si kostel prohlédnout a podívat se i tam, kam bychom běžně nemohli," řekla ČTK jedna z návštěvnic, která na prohlídku dorazila i s dětmi.
čtk