Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nová páteřní sjezdovka na Ještědu se letos kvůli dokumentaci EIA nestihne udělat

15. 07. 2019 | 13:28

Skiareál Ještěd v Liberci musí do příštího roku odložit plán na vybudování nové páteřní sjezdovky Nová Skalka za 150 milionů korun. Původně ji chtěl mít hotovou do letošní zimy. Nestihne ji ale udělat kvůli vypracování dokumentace EIA, v níž se posuzuje vliv na přírodu. ČTK to dnes řekl ředitel lyžařského střediska Jakub Hanuš.

lyzovanijested3 menší
Foto: Artur Irma

Přípravy zpozdilo to, že původně vyhotovenou dokumentaci dostal skiareál letos v květnu od krajského úřadu zpět k dopracování. Důvodů pro to bylo více. V dokumentaci chyběl například návrh kompenzačních opatření za odlesnění svahu, podrobnější vyhodnocení nároků na spotřebu vody pro zasněžování nebo detailnější vyhodnocení vlivu na krajinný ráz či vliv osvětlení na večerní scenérii Ještědského hřebene.

Podle Hanuše by chtěli dopracovanou dokumentaci znovu předložit do konce srpna. "Máme v plánu ji do poloviny srpna dopracovat a předjednat na krajském úřadě ještě před podáním," uvedl Hanuš. Termínově tak podle něj nejsou schopni letos novou sjezdovku vybudovat. Podle původních plánů měly práce začít už v srpnu mýcením.

Nová sjezdovka by měla částečně odstranit slabinu areálu, což jsou úzké sjezdovky. V některých místech mají na šířku jen 12 metrů. Sjezdovka Nová Skalka by měla být dlouhá přes 1,5 kilometru, široká od 40 do 50 metrů a osvětlená v celé délce. Záměrem je také rozšíření sjezdovek Slalomák a Liberecká a Beranovy cesty od dolní stanice kabinové lanovky ke konečné tramvaje. Kvůli vybudování nové sjezdovky a rozšiřování současných by mělo být vykáceno skoro sedm hektarů lesa. Okraj lesa by neměl do vzniklého bezlesí přecházet zprudka, ale bude členitější. V záměru se počítá se zemními pracemi v objemu 21.000 metrů krychlových.

čtk