Novináře z redakcí světových médií na Technické univerzitě mj. zajímala produkce nanovláken či robotika
AKTUALIZOVÁNO: Novináři z více než 50 redakcí světových médií si do Liberce přijeli prohlédnout výsledky, jichž dosáhla Technická unverzita v oblasti čištění vod, autonomní mobility a elektromobility, rozšířené reality, produkce nanovláken, robotiky i dalších oblastí. Exkurzi bruselských korespondentů evropských a amerických redakcí organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR jako součást doprovodného programu k českému předsednictví v Radě EU.
Účastníci mediálního tripu: Zpravodajové z mediálních domů jako New York Times, BBC, Bloomberg, Le Figaro, The Times, AP, Politico, Euronews, Financial Times, Bloomberg, Le Figaro, Der Spiegel, Gazeta Wyborcza, Ukrinform, Corriere della Serra, De Volksrant atd.
Novináři libereckou univerzitu navštěvují celkem často, protože jsme spolehlivým zdrojem informací do jejich zpráv, ale musím podotknout, že ještě nikdy naše univerzita nehostila najednou tolik novinářů z tolika zemí,“ řekl v úvodu návštěvy zahraničního tisku prorektor TUL Pavel Satrapa.
Exkurzi pro bruselské korespondenty a redaktory světových médií jsme připravili v sobotu odpoledne 9. července na půdě Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI).
„Letos slavíme právě 10 let od založení tohoto výzkumného ústavu. Za tu dobu jsme realizovali nebo realizujeme více než 250 projektů, a to především v oblasti aplikovaného výzkumu s více jak 100 našich partnerů z průmyslu. Kromě toho také 17 mezinárodních projektů,“ představil v krátkosti činnost a historii CXI jeho ředitel Miroslav Černík.
Novinářům z Německa, USA, Velké Británie, ze Španělska, Portugalska, Litvy, Francie, Ukrajiny a dalších evropských zemí naši vědci z technických fakult a výzkumného ústavu CXI představili svou práci v oblasti nanomateriálů a hybridních materiálů používaných při čištění vod. Miroslav Černík představil technologii Wetland+ pro čištění vod vytékajících ze starých deponií lindanu a pesticidních látek, která se již realizuje v Hroznětíně na Karlovarsku. Michal Petrů a jeho tým představil novinářům autonomní mobilní platformu pro logistické operace v průmyslu či v terénu a novináři si prohlédli také studentskou formuli ze stáje Fakulty strojní TUL.
Pavel Pokorný z fakulty textilní představil technologii výroby nanovláken střídavým proudem a Totka Bakalová z fakulty strojní geopolymerní kompozitní materiály a také úpravy funkčních povrchů.
Pro novináře jsme přichystali také ukázky nejnovějších technologií 3D tisku. Vedoucí projektu 3D Star Petr Zelený z fakulty strojní prezentoval Printing Mantis – zařízení na 3D tisk budov z cementových směsí.
V oblasti robotiky zaujal servisní robot ROBOTUL® Vertical Climber 02 pro čištění skleněných stěn či robot pro inspekci v potrubí jaderných reaktorů. Novináři se zajímali také o zdravotnický prostředek pro hojení ran z nanovláken Nanotardis. Darina Jašíková z fakulty mechatroniky a z CXI představila laserovou optickou měřicí technologii velocimetrie obrazu částic a seznámili jsme novináře také s činností klastru Nanoprogress, jehož je TUL součástí.
V úvodu setkání se zástupci zahraničních médií Jan Kočí z CXI prezentoval Centrum excelence pro udržitelné, chytré materiály a technologie (projekt IDM²), které CXI připravuje s Fraunhoferovou společností v rámci výzvy Horizon Europe Teaming for Excellence.
„Naším cílem je soustředit se na sdílení a předávání know-how v oblasti navrhování a vývoje inteligentních materiálů, struktury a technologie pro průmysl, které jsou v souladu s realizací Zelené dohody pro Evropu,“ uvedl vedoucí projektu IDM² Jan Kočí.
Během exkurze kladli novináři našim vědcům četné dotazy, které směřovaly jak k technické stránce věci, tak k otázce financování a postavení české vědy a výzkumu. Řadu výstupů si také vyzkoušeli, jako například práci v augmentované realitě s HoloLens nebo navigaci autonomní mobilní platformy vlastním tělem. Někteří se také svezli v našem elektromobilu „eŠUS“ a vyzkoušeli i nový pohled na řízení díky jízdě ve dvojautě.
Podle mluvčí české mise při EU v Bruselu Evy Hrnčířové, která byla iniciátorkou návštěvy evropských novinářů a která přijela do Liberce jako jejich průvodkyně, je „press trip“ mezi zahraničními zpravodaji působícími v Bruselu již tradiční a prestižní záležitostí, o kterou je v médiích velký zájem. Během třídenního press tripu po zemi, která čerstvě převzala předsednictví v Radě EU, měli novinářky a novináři na programu několik setkání a akcí v Praze a dále cestu do Libereckého kraje včetně návštěvy Technické univerzity v Liberci.
TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI (TUL)
Je veřejnou vysokou školou, která vznikla v roce 1953. V současnosti má 6600 studentů zapsaných na sedmi fakultách. TUL má také svůj vědecko-výzkumný Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). TUL je kolébkou průmyslové výroby nanovláken, a to díky patentované technologii výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním – Nanospider®, kterou v roce 2004 představil světu tým profesora Oldřicha Jirsáka z Fakulty textilní TUL. Aktuální žebříček QS řadí TUL mezi 1000 nejlepších univerzit světa do ranku 801–1000. V THE World University Rankings zaujímá TUL pozici 1200+. V hodnocení THE Emerging Economies pak TUL připadá pozice 401–500 z více jak 500 nejlepších univerzit z dané oblasti. Podle studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR je TUL pátá mezi organizacemi a firmami s nejcitovanějšími patenty v ČR, mezi univerzitami je první. Za posledních dvacet let si výzkumníci TUL připsali na 170 patentů.
www.tul.cz
TZ TUL/Radek Pirkl
Zpravodajové z mediálních domů si prohlédli i speciální výstavu s názvem Evropský stůl
Zpravodajové z mediálních domů jako New York Times, BBC, Bloomberg, Le Figaro, The Times, AP, Politico, Euronews, Financial Times, Bloomberg, Le Figaro, Der Spiegel, Gazeta Wyborcza, Ukrinform, Corriere della Serra, De Volksrant atd. začali sobotu v Kunraticích u Cvikova ve sklářské huti Jiří Pačinka.
Prohlédli si Křišťálový chrám s expozicí autorských děl, včetně speciální výstavy s názvem Evropský stůl. „Evropský stůl je soubor 27 dvojic skleněných pohárů na víno a šampaňské symbolizujících členské země Evropské unie. Číše navrhla výtvarnice a designérka Mária Burešová. Vyrobeny byly v našem kraji, celkem v sedmi sklárnách – Florianova huť, Lasvit Ajeto, Martin Štefánek, Novotný Glass, Pačinek Glass, Preciosa Lighting a Sklárna a minipivovar Novosad & syn,“ doplnila náměstkyně Vinklátová. Dále novináři směřovali své kroky přímo ke sklářským pecím, kde měli možnost zkusit nelehkou práci s vyfukováním skla.
Návštěva pokračovala přímo v sídle novoborské firmy Lasvit ve Skleněném domě v Palackého ulici. Odtamtud se pěšky přesunuli do sklářské hutě s restaurací firmy Novotný Glass. Tím organizátoři tzv. press tripu zakončili pobyt zpravodajů v Křišťálovém údolí a odjeli na Technickou univerzitu v Liberci do Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Vědci jim představili svou práci v oblasti nanomateriálů a hybridních materiálů používaných při čištění vod technologií Wetland+. Univerzita představila novinářům autonomní mobilní platformu pro logistické operace v průmyslu či v terénu a s velkým zájme si novináři také prohlédli studentskou formuli s elektropohonem.
Součástí programu byla také večeře v horském hotelu Ještěd, kde se k novinářům připojil také primátor statutárního města Liberce, který stručně představil město a dění v něm.
Během třídenního seznamovacího pobytu s předsednickou zemí vedle Libereckého kraje navštívili zpravodajové samozřejmě také Prahu, setkali se s předsedou vlády, několika ministry a účastnili se i slavnostního koncertu u příležitosti zahájení předsednictví České republiky
v Radě Evropské unie z Dvořákovy síně pražského Rudolfina.
LK/Andrea Fulková